Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 10:05 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Hvordan forbinder man en router til en router?

Jeg skal have forbundet en trådløs router til en anden router - hvordan gør jeg???
Avatar billede kongsteddk Nybegynder
01. december 2004 - 10:07 #1
Et Crossover kabel, eller brug "uplink" porten på den ene router, og et alm. port i den anden ende...
Avatar billede venturer Nybegynder
01. december 2004 - 10:17 #2
Hvis det er meninge at du "bare" vil bruge den trådløse router som et trådløst accesspoint skal du benytte den som en almindelig switch. D.v.s. forbind et LAN stik med din eksisterende router og se bort fra WAN stikket på den trådløse.
Om du skal bruge et krydset kabel (crossover) eller ej kommer lidt an på hardwaren. De fleste nyere routere/switches kan autosense om der skal krydses eller ej, så det kan meget vel være ligemget hvilket kabel du bruger.
Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 12:26 #3
Dvs. jeg skal koble den router der har forbindelse med internettet på, som var det blot en anden PC på netværket?
Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 12:27 #4
Dvs. jeg skal koble den router der har forbindelse med internettet på (den trådløse router red.), som var det blot en anden PC på netværket?
Avatar billede kongsteddk Nybegynder
01. december 2004 - 13:01 #5
Hvis jeg forstår der korrekt - ja....
Avatar billede venturer Nybegynder
01. december 2004 - 13:54 #6
Nemlig :)
Wan stikket på internet routeren skal selvfølgelig ikke ændres.
Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 13:55 #7
Det vil jeg prøve når jeg kommer fra arbejde - fortsættelse følger.....
Avatar billede jomhum Nybegynder
01. december 2004 - 19:40 #8
-> venturer og kongsteddk

jeg kunne ikke få det til at virke! Den router jeg havde først på netværket er en IP-telefonadapter med indbygget router, og trods jeres råd kunne det ikke fungere. Nu har jeg prøvet at bytte de to rundt, således at IP-adapteren er efter den trådløse router, og det virker perfekt.
Tak for jeres råd - jeg deler pointene imellem jer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester