Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 20:51 Der er 24 kommentarer og
1 løsning

psu der er røget?

jeg er kommet frem til at min psu sansynligvis er røget... men på mit bundkort er der en diode der stadig lyser, ville den gøre det selvom psu'en var i stykker? bundkortet var asus a7v600
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 21:05 #1
Det vil jeg ikke mene.
Men vil du være helt sikker, så kan du prøve at kortslutte din PowerSupply med et lille stykke ledning.
Hvis blæseren begynder at kører, så virker den fint.
http://www.virtual-hideout.net/guides/atx_psu_mods/index.shtml
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:13 #2
altså jeg sætter en ledning imellem grøn og en sort og hvis blæseren begynder at køre er den fejlfri?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:13 #3
er det ikke den guide der sige man skal tilslutte den grønne den sorte..?
hvis den ikke er kortsluttet, så..???..O)
phatlasse, har du selv prøvet..?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:14 #4
grunden til jeg skriver dette er, der er mange sorte..!
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 21:17 #5
Ja, der er flere sorte, men det er lige meget hvilken du vælger.
Og ja, har prøvet det 1000 gange. Hvis blæseren kører, så virker den :-)

Men læs lige det med rødt øverst på siden...
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:17 #6
yesh men der står i guiden at det er lige meget hvilken sort det er?
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 21:19 #7
øøøhh ja, det er ogsa hvas jeg har skrevet :-)
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:21 #8
ja men det var også til art ;) hehe
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:21 #9
hva´hvis den ikke virker..O)
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 21:22 #10
Så er den død... :-)
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:22 #11
art = bart..O)
btw
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 21:23 #12
Du skal selvfølgelig huske at smide ledningen i stikkontakten :-)
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:23 #13
hmm blæseren køre.. så den er ok.. jeg poster lige mit gamle spm igen så i kan se lidt om probz



Jeg har idag været ude og købe et nyt bundkort, da jeg troede det gamle var røget en tur.. det der skete var at jeg slukkede min com om aftenen og om morgenen var der ingen reaktion ved tryk på tænd/sluk knappen, derfor skiftede jeg mit bundkort i tro om at det var det, fordi jeg har haft lign. problemer før hvor det hjalp at skifte det.

men de viste sig det ikke var det, så jeg kan kun komme i tanke om at det skulle være strømforsyning eller cpu'en.

nogen der kan hjælpe med at finde fejlen så jeg ikke bruger flere unødvendige penge på hardware jeg har i forvejen.
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:25 #14
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:25 #15
ja? det er korrekt
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:32 #16
men jeg ved jo stadig ikke hvorfør com'en ikke starter .. nyt bundkort intakt psu og hvis cpu'en er røget ville den starte op til den ikke kan komme længere i det mindste..
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:38 #17
skift ide-kablet, check om hdén er ordentligt jumpet.!
fjern alt unødigt.. netkort feks., installer bundkort drivere, evt. opdateret.!, og check for evt. en opdateret bios, som evt. løser netop dit problem.
ellers start forfra. start med en repair, hvis det ikke virker, formater, og installer..??
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:43 #18
det er jo en smule svært når com'en overhovedet ikke får strøm intet køre når psu og andet er sat til som det skal være ingen reaktion ved tryk på tænd/sluk knap... og den er ikke lavet om i forhold til aftenen før hvor den virkede...
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:54 #19
ingen ideer?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
02. december 2004 - 21:55 #20
evt.check om om de små ledninger fra knappen til bundkortet sidder rigtigt i..?
det tit i manu, hvordan de skal sidde.
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 21:58 #21
har jeg skam tjekket.. :/
Avatar billede fri0z Nybegynder
02. december 2004 - 22:28 #22
nå fik ikke noget svar :(
Avatar billede Slettet bruger
02. december 2004 - 23:20 #23
har jeg skam tjekket.. :/ >> Det er jo heller ikke altid der er lige meget hvordan de vender ????
Avatar billede fri0z Nybegynder
03. december 2004 - 14:28 #24
nej. men har gjort det rimelig tit.. og har kigget på manu og den sidder rigtig.. har skam og prøvet div. andre ben og har vendt dem om osv..
Avatar billede joergensenmartin Juniormester
04. december 2004 - 14:26 #25
det lyder nu mest som om det er selve knappen der er der røget. hvis du har et multimeter kan du måle det ved at stille multimeteret på ohm el gennemgangsmåleren, tage ledningen fra knappen af bundkortet, sætte de to ledninger fra multimeteret på de to fra knappen og trykke på knappen samtidig. hvis multimeteret viser 0 modstand virker knappen.
Har du ikke et multimeter kan du også tage ledningerne fra knappen af bundkortet, og der efter kortslutte de to pinde på bundkortet som de sad på. pas på ikke at komme til at rører nogle forkerte pinde. (jeg tager ikke noget ansvar for denne metode men det virker på min egen pc)starter pc'en ved denne kortslutning, ja så er det knappen det er galt med. husk det skal være en kort kortslutning som når du trykke på knappen, ikke noget med at holde den længere tid.
det kan også være én ledning fra psu'en der ikke har rigtig forbindelse. så kan der være strøm nogle steder men ikke andre. det kan du også måle med et multimeter, og sådan et fås til under 100 kr
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester