Avatar billede lordofmankind Nybegynder
03. december 2004 - 23:29 Der er 11 kommentarer og
5 løsninger
Avatar billede ellebaek Nybegynder
03. december 2004 - 23:38 #1
Jo...

Det ser ret godt ud synes jeg..

Dog synes jeg ikke det er så godt at pilene bliver anderledes når man har musen over dem (altså dem til scroll) De forsvinder praktisktalt på min skærm..

Synes de røde overskrifter og links skiller sig alt for meget ud..
Ville nok have valgt sort, men så bare med større skrift til overskrifter, og ellers understreg og måske fed til links..

Synes måske der er lidt for meget aktivitet på menuen..
Det tager lidt opmærksomheden fra teksten på selve siden...!

Men flotte effekter alt i alt..!
Avatar billede NanoQ Nybegynder
03. december 2004 - 23:40 #2
HVIS jeg så bort fra kravet om 3. parts plugin, vil den score højt. Fint og harmonisk brug af farver. Overbisende "effekter", god hastighed og fin overskuelighed.

Jeg vil dog tillade mig at kritisere kravet om flash pluginet. Som et minimum, bør der være et alternativ. Flash ER trods alt stadig ikke en decideret standard.

Den eneste anden kritik jeg kan komme med, er at du bruger for lidt plads. Standarden i dag er minimum 1024x768. Udnyt det dog!. Læsbarheden bliver langt bedre, hvid du bruger noget mere plads i højden.

Alt i alt vil jeg lade den score en 9@13. Jeg giver den et par hak ned for kravet om flashplugin, og et enkelt mere for manglende udnyttelse af pladsen. Ellers er der kun positivt at sige.
Avatar billede trumf Nybegynder
04. december 2004 - 02:47 #3
Kanon design...
Men måske du tænke på modtagerne. Skiftet i sort er nok ikke det bedste underbevidstheden skal udsættes for når der klikkes på et link.

Fjern scroll-pilene når der ikke kan scrolles og gør dem tydeligere når der kan. det er ikke til at se, at der er flere links på linkssiden....

Og så er der lige farven blå.......
Farven blå er populær [og] tidsubestemt fordi den er neutral, men jeg mener ikke den passer ind i det (positive) spirituelle. Prøv evt. med grøn og måske lidt orange, som du allerede er på vej med, bare ikke for meget (farveblinde har det skidt med rød og grøn sammen)
Avatar billede strych9 Praktikant
04. december 2004 - 02:50 #4
nu siger du bevidst "be brutal", så her:
Den der animation med cirklerne når man bevæger cursor hen over menuen er uoriginal, set mange gange før, og måske endda en smule "let-købt".
Scroll pilene er små-irriterende og måske endda forvirrende. Måske er jeg gammeldags, men jeg kan ikke se noget galt i en scroll-bar... =) Er det ikke muligt at få teksten til at flytte sig op og ned lidt mere flydende når man bruger pilene? Ved ikke om det er teknisk muligt.

Jeg kom til at tænke på hvad designet egentlig forestiller, og det første der falder mig ind er en fuldmåne med polarhavet i baggrunden. Måske ikke det fedeste til yoga og naturterapi? Det er vel som man ser på det.. Hvis siten havde været for en natfilm festival afholdt i December måned ville designet have været perfekt, i hvert fald i min bog! =)

men ok, det er meget brutal kritik af en ganske nydelig site..
Avatar billede trumf Nybegynder
04. december 2004 - 02:56 #5
PS jeg er enig med nanog, men ikke i det med læsbarheden.
Jeg har en del år på bagen i bogbranchen og der er en grund til at alle bøger har en bestemt bredde/(antal bogstaver) pr side. Hvis du/I ikke har lagt mærke til det, så er bredden af tekst stort set altid ens, nemlig som den er i paperbacks, og det er ikke tilfældigt...
Avatar billede lordofmankind Nybegynder
04. december 2004 - 06:31 #6
trumf: Skal jeg skrive det bredere så?
Avatar billede lordofmankind Nybegynder
04. december 2004 - 06:33 #7
nanoq: 3. parts plugin???? Ved slet ikke hvad det er?
Standarden i dag er minimum 1024x768. Hvordan er det så lige man gør det? Jeg er ikke den store hej til hjemmesider..
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
04. december 2004 - 07:01 #8
Standarden i dag er minimum 1024x768 .- sikke en omgang vrøvl: display resolution - http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

3. parts pluginnet er flash.

Den eneste større kritik til siden er den sorte transition. Den er alt for firkantet og iøvrigt tror jeg at en hvid transistion vil være en federe effekt.
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. december 2004 - 12:07 #9
http://www.poweryoga.dk/ der kommer der en linie der hedder company name før selve power yoga halløjet,


det samme med naturterapi.dk det kan være svært at fjerne bare så du ved det, en kammerat havde også anskaffet sig den template, og det gik også i kage..
Avatar billede lordofmankind Nybegynder
04. december 2004 - 13:47 #10
chokobear: ja det har jeg droppet at prøve at fjerne:-) Men det kan jo være fru. Jensen tror det er med vilje:-)

Men tak for alle svarene. De var gode. Læg lige et svar dem der vil have point...
Avatar billede strych9 Praktikant
04. december 2004 - 13:48 #11
.
Avatar billede chokobear_dk Nybegynder
04. december 2004 - 14:41 #12
men lige meget hvad, er det fede designs, som passer godt til det du har valgt at bruge dem til.. altså ikke det store grafiske, men mere en firma side
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
04. december 2004 - 14:50 #13
Designet synes jeg som sagt er nydeligt nok, men brugbarhed i forhold til yoga - Tja der vil jeg sige at yoga for mig lyder som noget positivt og lyst. Argumentet for jeg også hellere så en hvid transition.
Avatar billede lordofmankind Nybegynder
04. december 2004 - 16:35 #14
Nikolajdu. Lægger du også et svar?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
04. december 2004 - 16:57 #15
oki doki.
Avatar billede trumf Nybegynder
04. december 2004 - 17:58 #16
Bredden er fin efter min mening!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester