Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 19:16 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Program der kan se om en fil indeholder fejl

Der findes nogle programmer, der kan udregne, om en fil indholder fejl. Jeg har tidligere haft fat i et. Først siger man hvad fil, den skal tjekke. Så gør den det og opretter en txt-fil, hvor den skriver noget ind. Dernæst sætter man den til at sammenligne txt-fil'en og filen, og de skal så være ens i forhold til en eller anden algoritme.
Hva' dælen er det, de programmer hedder? Noget med et 5-tal, tror jeg det er... eller måske 3? Jeg er ikke helt sikker :)
Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 19:21 #1
Det der med 5- eller 3-tal er udregningsmetoden. Altså udregningsmetoden hedder et eller andet bestemt, tror jeg nok.
Avatar billede ranglen Nybegynder
10. december 2004 - 19:46 #2
MD5? <- indeholder i hvert fald et 5-tal
Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 20:04 #3
Det kunne se sådan ud. Jeg undersøger det lige nærmere, og vender tilbage.
Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 20:11 #4
Ja det var det. Nu mangler jeg så bare et program...
Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 20:16 #5
Nogen, der har et forslag til et program?
Avatar billede craft Nybegynder
10. december 2004 - 20:20 #6
Jeg har fundet dette program, men jeg kan ikke få filerne "ind" i programmet. Forslag?
Avatar billede melange Nybegynder
11. december 2004 - 00:35 #7
altså - nu er MD5 ikke nogen universal-algoritme som kan finde ud filer/programmer opfører sig som du gerne vil have det :)
Det eneste MD5 gør at udregne en (i praksis) unik streng for en given fil/streng, og hvis du på forhånd ved hvordan filen md5-sum ser ud kan du på den måde kontrollere om de er ens.

Eksempel:
Lad os sige du har hentet den nyeste gentoo (universal) liveCD ned - den er at finde her, og fylder lidt over 640MB:
ftp://mirror.pudas.net/gentoo/releases/x86/2004.3/livecd/

Det kunne godt tænkes at der gik noget galt mens du downloadede den, så for at være sikker på filen "er som den skal være" når du har hentet den, har de lagt dens MD%-sum ud.
ftp://mirror.pudas.net/gentoo/releases/x86/2004.3/livecd/install-x86-universal-2004.3-r1.iso.md5

Som det ses er den: 7dda7864fb88b01ee30428ed3253edef

Hvad du nu kan gøre er at finde et lille program som kan finde den fil du har downloadets MD5-sum, og kontrollere at det stemmer overens med MD%-summen du fandt på hjemmesiden. (et lille windows windowsprogram som virker ganske udemærket (NB - det kan godt tage lidt tid): http://winmd5sum.solidblue.biz/)

Sådan kan man bruge MD% til at se om en fil er som den skal være, men du kan ikke bruge MD% til at kontrollere om din vens word-dokument er korrupt (medmindre han da derhjemme har fundet dokumentets MD%-sum og sendt dig det :P ).
Avatar billede ranglen Nybegynder
11. december 2004 - 00:38 #8
melange, min teori er, at det også var det craft mente :)
Avatar billede craft Nybegynder
11. december 2004 - 11:43 #9
Okay. Men:

Jeg har tidligere haft fingrene i et program, der først udregnede MD5-summen og derefter skrev denne ind i en txt-fil. Derefter valgte man at sammenligne den store fil og txt-filen. Jeg har prøvet det, og det virker, så det skal være derude et sted :)
Avatar billede craft Nybegynder
13. december 2004 - 14:41 #10
lukker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester