Avatar billede brian666 Nybegynder
12. december 2004 - 12:47 Der er 14 kommentarer

Min computer genstarter pludselig

Hej,

I forbindelse med mit andet spørgsmål om mit boot-problem, forsøgte jeg at bytte rundt på mine to harddiske, så den gamle nu kørte Master, og omvendt. Efter at jeg så installerede Windows på den, begyndte min computer at genstarte ofte, med få timers mellemrum. Jeg gik på det tidspunkt udfra at det sikkert var den gamle sløve harddisk der var noget i vejen med, så jeg byttede tilbage igen, men indtil videre har det ikke haft nogen effekt. Jeg har naturligvis tjekket om det skulle være det mest åbenlyse problem, at min computer bliver for varm, men ifølge Everest ligger både Motherboard, CPU og min harddisk stabilt på omkring 35-45 grader. Jeg har desuden også lige resten mine kølere for støv.

Jeg har ikke rigtigt andre ideer til hvad problemet kan være, så forhåbentlig har i nogle gode forslag i posen.
Avatar billede patrion Nybegynder
12. december 2004 - 12:50 #1
Er dine Ram iorden?Har du flere blokke ,så prøve at udelukke en af dem.Det kan også være en virus.Men prøve lige denne med rammen.
Avatar billede brian666 Nybegynder
12. december 2004 - 12:56 #2
Flere har også foreslået mig det, men jeg har desværre kun en blok, så det kan jeg ikke.

Jeg tvivler på det er en virus, da jeg netop har formateret.
Avatar billede patrion Nybegynder
12. december 2004 - 13:03 #3
Virus kan du får på under 1 min hvis du ikke har firewall /sp2 mm inst. før du går på nettet første gang,,,,
Men du skal bruge en ramtester.
http://hcidesign.com/
Avatar billede Slettet bruger
12. december 2004 - 13:11 #4
Jeg har haft et lign. problem på en bærbar , nyformateret, nyinstalleret og uden forbindelse til internettet.
Jeg ville prøve at downloade MWAV fra http://www.mwti.net/, hos mig løste den problemet
Avatar billede brian666 Nybegynder
12. december 2004 - 13:16 #5
Min Windows CD indeholder netop SP2, så det er derfor jeg er lidt skeptisk overfor virus forslaget. :)

Jeg vil lige prøve den ramtester.

Helgec, måske er det bare mig der er blind, men jeg synes ikke rigtigt jeg så noget der hed MWAV derinde, hverken på forsiden eller i Product Center.
Avatar billede brian666 Nybegynder
12. december 2004 - 13:22 #6
Så vidt jeg kan læse så skal man angive antal ubrugte RAM, hvor er nu man ser hvor mange der er i brug?
Avatar billede patrion Nybegynder
12. december 2004 - 13:25 #7
Jobliste på proceslinjen
Avatar billede Slettet bruger
12. december 2004 - 13:55 #8
Dit syn tør jeg slet ikke udtale mig om, men jeg vil da ikke afvise at du måske ikke bruger det optimalt.
http://www.mwti.net/Download -> Free virus removal tools -> udfyld formular -> Submit -> Download Link 1
Avatar billede Slettet bruger
12. december 2004 - 13:56 #9
RETTELSE
http://www.mwti.net/
Download -> Free virus removal tools -> udfyld formular -> Submit -> Download Link 1
Avatar billede gratis Nybegynder
12. december 2004 - 14:39 #10
Avatar billede brian666 Nybegynder
12. december 2004 - 14:42 #11
Har scannet med det, og den fandt ikke noget specielt.

I Memtest fik jeg også 0 errors.
Avatar billede gratis Nybegynder
12. december 2004 - 14:48 #12
har du dobbelt tjekket alle kabler etc... et forslag kunne være at prøve kun at køre med en disk, for at se om det ændre någet.
Avatar billede visto Guru
20. december 2004 - 00:22 #13
Jeg har selv bakset virkelig meget med disse genstarter. Har (7-9-13) måske fåethas på det.
Et problem har været drivere: Drivere der skulle opdateres. MEN det var vigtigt at installere dem med virusprogrammet slået fra eller med Windows (XP for mit vedkommende) i fejlsikret tilstand. Jeg vælger fra nu af at installere alt, også programmer, i fejlsikret tilstand.
Avatar billede patrion Nybegynder
08. januar 2005 - 12:33 #14
Hvordan går det?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester