Avatar billede celador Nybegynder
12. december 2004 - 13:56 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Boot problem

Hej

Har lige slettet samtlige partioner på mine to harddiske og ville så oprette en ny hvor windows skulle installereres, og her opstår problemet så....

Når jeg prøver at boote op så kommer beskeden om at trykke på en vilkårlig tast for at boote fra cd, der blive dog ikke registreret noget tast på keyboardet. Derefter kommer meddelsen
"Windows could not start because of acomputer disk hardware configuration problem. Could not read from the seleceted boot disk. Check boot path and disk hardware. Please check the Windows documentation about hardware disk configuration and your hardware reference manuals for additional information."

Det er dog lykkedes at få den til at boote fra cd og kopiere filer over til installation en enkelt gang, og efter tvunget genstart fra installationsmenuen kom den så med den overstående fejlmeddelse... nu kan jeg dog ikke længere få den til at boote fra cd, og har umiddelbaret ingen anelse om hvorfor.
Avatar billede Slettet bruger
12. december 2004 - 13:58 #1
Prøv at rengøre din CD med lidt lunkent vand og sulfo sæbe
Avatar billede peet-49 Novice
12. december 2004 - 13:59 #2
Har du et usb keyboard, er det problemet.
Avatar billede celador Nybegynder
12. december 2004 - 14:02 #3
ja, har et trådløs usb keyboard...og løste også dette forrige gang ved at benytte et gammel ps2 keyboard...men har dog ikke dette til rådighed længere...det der undrer mig er at det lykkedes at boote up fra cden tidligere, men den nægter at gøre det nu.
Avatar billede celador Nybegynder
12. december 2004 - 14:04 #4
ville det hjælpe at sætte en usb>ps2 omformer på usb stikket, tror lige jeg prøver. Er dog ikke sikker, da det jo er til radiosenderen der er et usb stik og vel ikke bare kan smide den i en omformer og så ellers i keyboard ps2 stikket?
Avatar billede peet-49 Novice
12. december 2004 - 14:04 #5
USB keyboard skal være enablet i bios, hvis dette er muligt, ellers kan det ikke lade sig gøre.
Avatar billede bredker Nybegynder
12. december 2004 - 14:04 #6
så må du ind til naboen og låne hans keyboard i en time
Avatar billede trold1 Nybegynder
12. december 2004 - 14:11 #7
Du skulle kunne bruge omformer stikket.
Avatar billede celador Nybegynder
12. december 2004 - 14:13 #8
hehe, smuttede lige op ad trappen og "lånte" keyboardet af en pige vi deler lejlighed med. Ellers tak for de lynhurtige svare, holder lige tråden åben for dette var kun en del af problemet, ser lige om den kan boote op efter installationen.
Avatar billede peet-49 Novice
12. december 2004 - 14:43 #9
Laver et forsigtigt svar.
Avatar billede clauseberhard Nybegynder
14. december 2004 - 10:11 #10
Hej celador

Hvis det er CD'en der ikke virker så har du mulighed for at købe det der hedder et "Disk-Replacement-Kit" til ca. kr. 225,-, hvor du så får en ny CD med den version af XP som du benytter.

Du skal dog lige huske at du skal fremvise den originale (beskadigede) CD samt dokumentation for køb (fx. faktura), når du vil købe en ny CD.

PS: Såvidt jeg ved gælder det kun Microsoft produkter, dog normalt ikke OEM versioner men kun FPP, OPEN, OSL, MYO, men er du i tvivl kan du kontakte Microsoft

Mvh. Claus
Avatar billede peet-49 Novice
14. december 2004 - 10:13 #11
Har du fået indstalleret??
Avatar billede peet-49 Novice
14. december 2004 - 10:15 #12
Mit svar 14:43:24, blev aldrig til et svar.
Avatar billede celador Nybegynder
07. juli 2005 - 15:16 #13
heh, er jo kun 7 måneder siden jeg sidst var her :D

undskyld de meget forsinkede point ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester