Avatar billede eiken Nybegynder
15. december 2004 - 15:40 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Aktivering af dvale-funktion

Jeg bruger XP. Hvordan aktiverer jeg dvale funktionen i Luk computeren ???
Avatar billede hostgirl Nybegynder
15. december 2004 - 15:53 #1
Højreklik på skrivebordet vælg -> Egenskaber. Vælg fanebladet Pauseskærm -> Vælg power/strøm. -> vælg fanebaldet Dvale, og sæt (v) i checkboxen

\\ mee
Avatar billede eiken Nybegynder
15. december 2004 - 21:29 #2
A-HVA,...  Her i min xp er der ikke noget faneblad som hedder dvale, -her er 3 faneblade: strømstyringsmodeller, avanceret og UPS - jeg kan ikke finde noget som hedder dvale eller stand-by. Jeg har installeret hele xp, +valgfrie tillægsprogrammer, dog ikke fax-tjenester. Hvad gør jeg ???
Avatar billede hostgirl Nybegynder
16. december 2004 - 08:20 #3
Så ved jeg ikke ikke hvordan det skal ordnes. Men hvis du har windowns xp, i mit tilfælde engelsk, vil den se sådan her ud: www.aspsoftware.dk/hyb.jpg

Hvis det er enable kan det ske at når du har boksen med: Genstart - Luk PC - Standbye    at du skal trykke shift for at få dvale funktionen frem.
Avatar billede hostgirl Nybegynder
16. december 2004 - 08:24 #4
"Hvis du har windows xp pro..." skulle der have stået
Avatar billede eiken Nybegynder
16. december 2004 - 22:20 #5
jeg har xp pro, men ikke på engelsk.
Men Tak for hjælpen eller forsøget herpå.
Læg lige et svar
Avatar billede hostgirl Nybegynder
17. december 2004 - 09:31 #6
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester