Avatar billede JJ77 Juniormester
15. december 2004 - 21:27 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Min brænder virker ikke

Jeg har en laptop "fujitsu siemens amilo" som ikke vil brænde cd´er. den har combodrev, dvd med cd-brænder. Det mærkelige er at den virker hvis jeg installere nyt styresystem, altså formaterer og installerer det igen. jeg bruger win xp-home. så virker brænderen et stykke tid, en md eller to, hvorefter at den ikke virker igen.
Det er som om at den efter et stykke tid ikke rigtig ved hvad det er for et dvd-drev den har. der står nogle gange dvd-drev, og andre gang cd-drev..
i systemoplysninger kalder den nu mit drev for:
TKSHIBA DRD)ROM$SD-V2506
mærkeligt navn ik.

Hvad kan være galt?
Avatar billede over-load Nybegynder
15. december 2004 - 21:30 #1
har du Xp SP2? for jeg har selv haft problemer med min brænder efter jeg installerede den
Avatar billede JJ77 Juniormester
15. december 2004 - 21:40 #2
ja jeg har sp2.. men problemet kom før jeg installerede den...
Avatar billede nopsen Ekspert
15. december 2004 - 21:43 #3
SP2 kan give en masse problemer med mange ting, men en anden ting er at dit drev ikke bliver genkendt med det rigtige navn, dette har jeg tit oplevet på harddiske også og i de tilfælde har det enten været et defekt ide-kabel eller en defekt enhed.
tjek dine kabler, se efter om der er nogen stramme "buk" på det, hvis der er hvide aftegner i disse buk, er de ledninger som ligger inde i kablet knækket og så får man nogen gange nogen mærkelige drev betegnelser.
Avatar billede JJ77 Juniormester
15. december 2004 - 21:53 #4
nu er det en bærbar computer, så jeg får lidt svært ved at tjekke kabler.. *G*.
jeg tror ikke at enheden er defekt.. for den virker jo perfekt et stykke tid hvis jeg formaterer og installere styresystemet igen.
Avatar billede nopsen Ekspert
15. december 2004 - 21:56 #5
ja det er slf ikke aktuelt når det er en bærbar.. så kan det være drevet er defekt eller ikke sidder ordentligt skruet i.
Avatar billede JJ77 Juniormester
23. marts 2005 - 21:06 #6
jeg lukker spørgsmålet igen.. ku ikke finde en løsning
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester