Avatar billede busch-jensen Nybegynder
15. december 2004 - 23:51 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Identification af ukendt USB enhed.

Hej

Jeg ville gerne høre, om der skulle være nogen, som ved lidt om, hvordan jeg får identificeret en ukendt USB enhed.

Windows 2000. Bundkort A7V600, Asus.

Når jeg i enhedssorteringen vælger enheder efter forbindelse, så har jeg en:

VIA USB enhanced Host controller .
Herunder er der en USB 2.0 root hub.
Under denne er der en Generic USB hub.
Og til sidst under denne er der en
USB - unknown device.

Hvordan finder jeg ud af hvilken hardware der er tale om - så jeg evt. kan finde en passende driver.

Mvh
Busch-Jensen

P.S. Jeg har et billede liggende på en FTP server, og kan maile adresse, hvis ovenstående ikke er tiltrækkelig forklaring *S*
Avatar billede nopsen Ekspert
16. december 2004 - 00:02 #1
kører du med SP4?
Avatar billede busch-jensen Nybegynder
16. december 2004 - 00:55 #2
nopsen > Jeps... Windows 2000 SP4 samt alle andre updates fra Windowsupdate.com :)
Avatar billede nopsen Ekspert
16. december 2004 - 00:58 #3
ok hvilke usb enheder har du tilsluttet?
Avatar billede busch-jensen Nybegynder
16. december 2004 - 13:27 #4
nopsen - ;) Nu er jeg glad igen. Jeg har forsøgt, at gøre følgende:

- testet USB hub'en ¨på en anden pc - OK!
- istedet for at sætte den på en anden USB hub, har jeg så efterfølgende sat den direkte på bundkortet. Det gamle bundkort havde kun 2 USB porte, mens det nye har 4, så der er plads nok, men det er lidt besværtligt, at rode rundt dernede *S*

Så det var en USB hub computeren ikke kunne se, men det var åbenbart fordi den sad på en anden USB hub :D
Avatar billede nopsen Ekspert
16. december 2004 - 19:44 #5
ok godt du fik det løst :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester