22. december 2004 - 11:03Der er
6 kommentarer og 1 løsning
kortlink.dk hvordan?
Hvis jeg skulle lave et system ligesom kortlink.dk ville jeg lave en fil, f.eks. link.php, der får et id via querystring'en og henter url'en i en database. Dvs. at det korte link vil hedde domæne.dk/link.php?id=x
Det gør kortlink.dk jo noget kortere, idet id'et blot skal skrives lige efter skråstregen, f.eks. kortlink.dk/x
Så hvordan gør kortlink.dk? Kan det virkelig passe, at der til hvert link oprettes en mappe med en fil, der henter url'en?
Jeg tænkte nok, det var noget med nogle server-indstillinger.
iss>> Ellers tak. Jeg har fundet nogle guider.
erikjacobsen>> Tak for dit svar. Problemet var, at jeg ikke vidste, hvad jeg skulle søge efter, men nu ved jeg det hedder mod_rewrite. Vil du ikke have nogle point?
coderdk>> Ja, jeg har fundet ud af noget lignende.
Lukker.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.