22. december 2004 - 15:55Der er
10 kommentarer og 1 løsning
DVD ikke funktionel med Win98
Hej
Da jeg købte min LiteOn Combo Drive CD-RW og 16 X DVD Rom over Edbpriser.dk var det oplyst at min. systemkrav til den var Win95, men da jeg modtager varen, står der noget andet på æsken. Der står min. Win98se og da jeg kun kører med Win98, ville jeg lige forsikre mig inden ibrugtagning ved at ringe til forhandleren. De mente dog ikke det gjorde noget, så derfor tilsluttede jeg drevet, men det medførte til at computeren gang på gang meldte nogle forskellige OE system fejl!!!
Derfor er mit spørgsmål - Skal jeg tro på det der står på boxen af hardwaren eller skal jeg tro på forhandleren, som mente det kunne gøre lige meget?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Slettet bruger
22. december 2004 - 15:56#1
Du skal tro hvad der står på æsken. Har forhandleren fortalt noget andet, så må han jo æde sine egne ord, og give dig pengene tilbage....
Så må fejlen jo forsvinde hvis du fjerner drevet DVD drevet, eller fortsætter den med den fejl uden DVD drevet ? (holder dog stadig på at det drev virker med 98, men derfor kan en driver jo godt være defekt)
Lige præcis... tror heller ikke fejlen er mit dvd-drev, men tror bare det er den der har fremkaldt fejlen i mit OS! Det er trods alt sket efter isættelse af det drev (o;
Men tak for hjælpen og hvordan gør vi det med fordeling point?
Jeg tillader at give et svar, havde trods alt ret i at det ikke var dit DVD drev som direkte er fejlen (reinstaller din maskine så spiller det skal du se ;) )
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.