Avatar billede ber Juniormester
27. december 2004 - 15:00 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Er boot cd med XP Pro OEM + SP2 mulig?

Det kan vist ikke lade sig gøre at lave en boot cd med XP Pro OEM inkl. SP2 eller ...?
Avatar billede chalde Seniormester
27. december 2004 - 15:04 #1
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. december 2004 - 15:08 #2
Om det er en OEM version eller ej, er ligegyldigt. Den eneste forskel på en OEM version 0g en "almindelig" version er licensbetingelserne ;)

Som chalde skriver, så kan det sagtens lade sig gøre :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. december 2004 - 15:10 #3
MEN!
Er det en OEM version der følger med fra f.eks. HP el. Dell og du får denne fejl, ja så kan det ikke lade sig gøre: http://www.helpwithwindows.com/WindowsXP/img/xp-sp2-0.png

Kilde: http://www.helpwithwindows.com/WindowsXP/winxp-sp2-bootcd.html
Avatar billede skovge Novice
27. december 2004 - 15:40 #4
Maaske du kan bruge mit svar her:

http://www.eksperten.dk/spm/566984
Avatar billede ber Juniormester
27. december 2004 - 16:04 #5
Tak for jeres input. Stigers, lægger du et svar? Skovge - jeg læste dit svar i går, men måtte lige være helt sikker på, at min OEM version var OK. Har også SP2 på cd, men hvis SP2 til download indeholder senere opdateringer (?), vil jeg overveje at downloade.

Har i øvrigt prøvet at installere XP på primær partition på en ekstern HD, men fik ikke 'lov'. Har ikke undersøgt hvorfor.

Har et image i Ghost, men vil gerne prøve at lave boot cd'en.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester