Hvis du beholder din nuværende installation, så sørg for at dit virusprogram og evt. firewall program er fuldt opdateret, så skal du køre spybot og virusscanner, inden du installere SP2
Hent og installer programmet Spybot:
http://www.safer-networking.org/en/download/index.htmlog opdatere det, kører programmet ved at klikke på "Check for problems". Den finder helt sikkert en del "snavs", hvis det er første gang, det bliver kørt på pc`en.
Det Spybot finder af "snavs", klikker du på "fix selected problems", klik "Yes" og der vil komme grønne flueben udfor hver enkelt linie, efterhånden som den "fixer" dem.
Der kommer så en boks "XX antal fixed" - Klik OK.
Herefter klikkes på knappen "Immunize" i venstre side, og den checker alle "bad products", klik på "+ imunnize", og du kan lukke programmet spybot.
Kør en tur med denne:
http://www.spywareinfo.dk/download/mwav.exe - Virusscanner.
Aktiver det hele i opsætningen derinde, så den kan skanne alt igennem.
Når pc`en er ren og fri for snavs osv., så installere du SP2 og går på windows update for at få de sidste nye opdateringer.
http://v5.windowsupdate.microsoft.com/v5consumer/default.aspx?ln=da