Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 11:53 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

login på server tager 4 minutter

hej

jeg har installret en windows 2000 server med active directory.

domænet hedder xxx.local

jeg har oprettet en stak brugere i en OU og ikke lavet flere rettigheder.

klient pcen er en XP hvor jeg har sat den op til domænet og domænet har sagt velkommen til pcen. Domain admins er tilføjet til lokale administrator gruppen på pcen

Alle pcerene får IP fra en router hvor serveren også er sat på.

Alle pcerene kan se hinanden i netværket MEN active directory kan kun ses hvis man er logget på serveren. De alm pcer kan ikke se active directoryet.

hvad skal man gøre for at få de 4 minutters logon tid ned.

jeg har ikke oprettet profiles til hver bruger på serveren har det noget at sige?

/levi
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 11:56 #1
Kan der være noget i routeren som blokkere?
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 12:20 #2
Make sure your clients use the AD dns and not the ISP's DNS.
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 12:30 #3
dr.m

hvordan gør jeg det?

xp klient maskierne kan gå direkte på nettet fra hvor de sidder og får ip og dns fra routeren. men hvis man fortæller at den skal bruge serverens AD DNS vil de så ikke midste mulighenden for at kunne internette?
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 12:40 #4
Active directory depends on the DNS service and so clients must use the DNS from AD.
Depending on how many clients you have you can do one of the 2 things:

1. Use static IP's. DHCP is a great tool but if you have 5 PCs then it's not a must.

2. (what I usually do) Disable the DHCP on the router, and use a DHCP from a  server. You then assign the router as a gateway and your local DNS as primary DNS.

You also need to make sure your local DNS can successfully resolve host names through root name servers or ISP name servers if you choose to use a forwarder.
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 12:40 #5
You could also modify the DHCP setting on the router
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 12:52 #6
so if i use  static DNS on the client computer i must use  primary DNS = SERVER IP  secondary DNS = ISP DNS=? and then it will work?
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 12:56 #7
It should.
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 13:21 #8
nu har jeg prøvet at ændre til statisk DNS på klient pcen  med primary = server og secondry = ISP dsn som de får ved automatisk logon. jeg har yderligere tilføjet nr2 dns fra internetudbyder..

Når jeg så har startet pcen op og den lige får lov at stå lidt og prøver at logget tager det ca lidt under 2 minutter at logge på. og jeg kan stadig ikke se active directory fra brugerens side

Skal lige nævnes at brugeren er oprettet som en profil som hentes fra serveren men profilen indeholder kun få genveje og det burte ikke betyde noget.

det eneste som er iriteret er at logon hænger.

har du flere idér?
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 13:48 #9
når jeg logger på domæne serveren skriver XP

indlæser indstillinger dette tager et split sekundt her efter skriver den anvender indstillinger og det er den prodses som tager de der 2 minutter.

jeg har lige fået oplyst at routeren som der brugers er installeret med megen sikkerhed så jeg må antage at det er den som blokkrere for AD
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 13:57 #10
I don't think the router is blocking your AD because you don't use your router to get to AD.
Gateways are only used to route to different networks. When the TCP query is on the same sub mask, the gateway is not needed.

Anyway, It sounds a bit like your AD's DNS is not configured right.
Does xx.local has the _msdcs, _sites, _tcp and _udp records?
Avatar billede levithan Nybegynder
14. januar 2005 - 19:56 #11
Problemet er løst nu.

Jeg havde fået slettet DNS for AD, så da jeg fik rettet det, virkerde det upåklageligt :). Dog vil jeg sige at jeg aldrig havde tænkte på at det var DNSen fra router og Serverens ip som AD bruger som DNS det skulle konfigureres sammen, så det endelige hjælp var at jeg skulle bruge den dns IP der hjalp mig det sidste stykke.

Tak for det. Smider du et svar så jeg kan komme af med mine points
Avatar billede dr.m Nybegynder
14. januar 2005 - 20:00 #12
I'm glad you got it working.
Thanks for the points
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester