Avatar billede h7iws Nybegynder
15. januar 2005 - 04:24 Der er 1 løsning

Fejlkorrigerende koder.

Jeg vil gerne komme lidt tættere på Reed-solomon koder, ikke så meget hvor man bruger dem, for det er vel næsten overalt i dag.

Men mit spørgsmål er om der er nogen der er i stand til at oversætte det til mig, jeg har engang fået det forklaret, på første år af htx, men har nu i tredie år på htx glemt det igen.

Hvis nogen gider at lave en meget konkret model til hvordan det virker eller kan finde en reference til en side hvor det står godt beskrevet vil jeg blive glad.

Efetersom jeg går på htx må i gerne begrænse mattematikken til mit niveau.

mvh Smily
Avatar billede h7iws Nybegynder
16. marts 2006 - 22:58 #1
Det var ikke mange svar der kom der!
hehe
Lukker spørgsmål
Mvh Smil
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester