Der er flere der har haft problemer med SP2 i sammenhæng med USB enheder, f.eks webcam. Prøv at afinstallere de og rens pc`en for snavs, når det er gjort installere du webcam igen.
Du skal også være meget opmærksom på, at du kører med de nyeste drivere til f.eks bundkort, grafikkort osv.
1.
Snavs/spyware på pc`en:Hent og installer programmet Spybot:
http://www.safer-networking.org/en/download/index.htmlog opdatere det, kører programmet ved at klikke på "Check for problems". Den finder helt sikkert en del "snavs", hvis det er første gang, det bliver kørt på pc`en.
Det Spybot finder af "snavs", klikker du på "fix selected problems", klik "Yes" og der vil komme grønne flueben udfor hver enkelt linie, efterhånden som den "fixer" dem.
Der kommer så en boks "XX antal fixed" - Klik OK.
Herefter klikkes på knappen "Immunize" i venstre side, og den checker alle "bad products", klik på "+ imunnize", og du kan lukke programmet spybot.
Kør en tur med denne:
http://www.spywareinfo.dk/download/mwav.exe - Virusscanner.
Aktiver det hele i opsætningen derinde, så den kan skanne alt igennem.
2.
Opdateringer til Bios / Chipset osv.:
Der er en del problemer ifm. med Usb enheder og SP2, det kan måske løses ved at opdatere dit chipset osv.
F.eks kan du klikke på Motherboard, klikke på chipset, nederst på siden kan der hentes opdateringer via producentens www. adresse.
Hentes her:
http://www.lavalys.com/products/download.php?pid=1&lang=en&pageid=3