Avatar billede fcjohn Nybegynder
20. januar 2005 - 16:29 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Nye tider i access

Jeg har et spørgsmål, som sikkert ligger lige til højreskøjten, jeg kan bare ikke lure den.

Jeg har noget data, som i en funktion bliver tjekket, hvis en betingelse er opfyldt, skal der indtastes nogle nye værdier(tidspunkter). Jeg har prøvet at bruge en inputbox, men der kan jeg ikke kontrollere formatet uden at det bliver superomstændigt, så jeg vil gerne lave en form til at hente de nye tider fra.

Problemet er så at funktionen kører sit scope færdigt inden de nye værdier er indtastet, hvordan stopper jeg funktionen, altså for den til at vente på de nye værdier, eller alternativt er der en anden måde at gøre det på?

Mvh. Jesper
Avatar billede lorentsnv Nybegynder
20. januar 2005 - 16:38 #1
Du åbner den nye form i modal:
frmNyeVaerdier.Show vbModal
Avatar billede fcjohn Nybegynder
20. januar 2005 - 18:18 #2
Lige til;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester