Avatar billede uklo Nybegynder
21. januar 2005 - 08:38 Der er 6 kommentarer

Autorun med multimedie builder

jeg har brugt multimedie builder til at lave en flot opstart af en hjemmeside. Problemet er den vist kun kan bruges på windows. kan jeg derfor have to autorun filer på en cd. en til mac og en til windows? yderligere laver multimedie builder en flot gul linie, hvor der står det er en uregistreret version. Er der nogle ligende programmer, som ikke kræver en registrering eller har en gratis periode, hvor der ikke står noget på præsentationen vedrørende det....?
Avatar billede hammerhead Nybegynder
21. januar 2005 - 09:06 #1
Hej.
Jeg mener ikke at MMB kan køre på MAC, da mange af dens funktioner kræver en windowsplatform, men du kan kigge i MMBforummet: http://www.mmbforums.com/phpbb/index.php
Avatar billede uklo Nybegynder
21. januar 2005 - 09:25 #2
ok... men kan jeg lave en autorun specifikt for mac... "open=index.htm" ved mac og "open=start.exe" for pc...
Avatar billede hammerhead Nybegynder
21. januar 2005 - 09:35 #3
Det skal vel være sådan at et program på CD´en undersøger hvilket OS der er på computeren og så starter den relevante version op.

Se evt. her for andre programmer til at lave autorun til både PC og MAC: http://www.autorun-autoplay-tools.com/cross-platform.htm
Avatar billede uklo Nybegynder
21. januar 2005 - 09:57 #4
jeg kan ikke køre macprogrammer.....
Avatar billede hammerhead Nybegynder
21. januar 2005 - 10:25 #5
Ok. Jeg har heller ikke adgang til Mac, ej heller erfaring med den, desværre.
Avatar billede uklo Nybegynder
21. januar 2005 - 10:42 #6
CDEveryWhere løser det samme problem og kan bruges fra hvilken som helst platform, så det vil jeg bruge....

Et andet problem er jo multimedia builder. at det skal registreres.... er der nogen alternative programmer.... det eneste jeg skal bruge det til er at indsætte et html objekt..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I dag 16:10 Tomt felt i Start Af ErikHg i Windows
I går 23:00 Hyperlink til tekst Af Nanarsi i Excel
18/0121:03 Forlænge ringetid Af 1Dorte i Apps til Android
17/0117:38 Video ikoner Af Malm i Windows
17/0117:27 Video ikoner Af logbuilders i Windows