Avatar billede cronck Nybegynder
21. januar 2005 - 21:52 Der er 1 løsning

DVD-Brænder fungerer ikke optimalt

Hej eksperter.

Jeg har haft problemer med at brænde dvd'ere her det sidste stykke tid. Jeg kan faktisk ikke engang afspille en dvd i min brænder uden at det hakker.

Jeg har lige kørt en DVD Benchmark med SiSoftware som viser at drevet kun læser i 3x, hvor det egentlig skulle kunne trække 16x.
Når at jeg brænder en dvd, bliver brænderen cache tømt, og fuldt hele tiden, hvor den normalt svinger på 97-98% (altså den lille bar i bunden af en brændingsprocess i Nero).

Hvad kan jeg gøre? Har prøvet at sætte drevet til Master, og pillet mit almindelige dvd-drev fra.
Avatar billede cronck Nybegynder
22. januar 2005 - 00:52 #1
Opdaterede firmwaren i brænderen som løste problemet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester