Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2005 - 20:30 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Begræns adgang for bruger

Hej
Jeg står med en maskine som skal køre en fremvisning non-stop. Denne står på offentligt sted og skal helst være sådan at den hele tiden bare kører denne presentation, som folk kan interagere med vha. musen.
Dog crasher den nogle gange, og brugeren står pludselig med alle muligheder for at ændre i windows opsætning, dog kun med musen, da keyboard naturligvis er låst af vejen.

Jeg vil nu fjerne bla. højre klik menuen, helst også fjerne start menuen osv, så det eneste mulighed for at gøre noget når præsentationen crasher er at klikke på genvej til selvsamme præsentation fra skrivebordet... er dette muligt ?

Anden løsning ville være at computeren automatisk starter præsentationen op skulle den gå ned.. men aner ikke hvordan det kan gøres.

Jeg har søgt længe efter programmer til at begrænse adgangen i windows98.. dog uden det store held...
Avatar billede leif Seniormester
23. januar 2005 - 20:33 #1
Er det ikke muligt at smide noget nyere styresystem på ?
Avatar billede leif Seniormester
23. januar 2005 - 20:35 #2
Man kunne smide en WinU på den, den ligger en skal oven på og har kun de muligheder som du har defineret !
Avatar billede leif Seniormester
23. januar 2005 - 20:39 #3
Et link til programmet: http://www.bardon.com/winu.php

Kan også hentes i en Evaluation udgave, så du kan prøve programmet før du køber ! Har selv brugt det tidligere med gode erfaringer, det er dog noget tid siden og der er sikkert kommet nye versioner siden !
Avatar billede stone Forsker
23. januar 2005 - 20:53 #4
jeg har lige lavet et program netop til dit formål:

programmet er freeware

her er en beskrivelse...

Formålet med Tweak er hvis man skal bruge pc'erne som terminaler
og ikke ønsker brugerne skal ændre på indstillingerne.

Funktionen kan bruges til hvis pc'erne skal køre som terminaler.

Selve funktion er beskyttet af en adgangskode som bliver krypteret.
Koden kan ændres efter behag.

For at ændre koden skriver man koden i hovedprogrammets Edit,for at få adgang til
at ændre koden.

Efter man har ændret koden bliver den krypteret når programmet lukkes ned.

Når programmet er minimeret til processlinien som ikke er synlig, trykkes der

på CTRL + ALT + T for at få programmet vist.

Programmet må ikke afsluttes, da genvejstasten for windows vil blive
aktiveret og at der er adgang til at ændre i indstillingerne.

Adgangskoden er aaa

Link:
http://www.skibhus-bb.dk/tweak.zip
Avatar billede leif Seniormester
23. januar 2005 - 21:01 #5
stone -> Hvad så med Ctrl + Alt + Delete ? Man kan vel bare trykke Ctrl + Alt + Delete og genstarte maskinen ? Så får man processlininen igen eller hvordan ?
Avatar billede stone Forsker
23. januar 2005 - 21:21 #6
jo det har du ret i...

men det kunne nemt løses ved at lægge programmet i start, hvor det så lukker af for

startmenuen og windows genvejstast

Det vil kun kræve en lille ændring i programmet, men i xp dur det ikke da de samme taster åbner for nedlukning af aktive programmer.
//stone
Avatar billede stone Forsker
23. januar 2005 - 22:26 #7
jeg har lige lavet en ændring i programmet når det startes lukkes der for genvejstasten og proceslinien. Ved at placerer programmet i > start <
undgår man at brugeren prøver at boote.
//stone
Avatar billede Slettet bruger
24. januar 2005 - 10:32 #8
Takker stone... også leif.. jeg prøver lige begge løsninger tirsdag hvor jeg skal derud.
At folk kan reboote med ctrl alt del, er ikke et problem, da de ikke har adgang til keyboard.. så der skal vi selv låse op.
Så hvis den låser automatisk, og så ellers bare er sådan at folk via mus ikke kan ændre noget stort set hvis vores præsentation går ned bør det fungerere godt.

Smider point til stone hvis det er okay ... virker som nemmeste løsning, da jeg ikke har gode erfaringer med evaluation udgaver hehe.. ender næsten altid med at koste penge :D
Avatar billede Slettet bruger
25. januar 2005 - 10:14 #9
nu virker den også i win xp da joblisten er deaktiveret, og at der derved ikke er adgang til at lukke programmet.

når der trykkes på Ctrl + Alt + Delete får man en meddelse om at joblisten er deaktiveret af administrator

Link:
http://www.skibhus-bb.dk/tweak.zip
Avatar billede stone Forsker
25. januar 2005 - 10:19 #10
hov glemte at logge min piges login ud, ss
//stone
Avatar billede stone Forsker
08. februar 2005 - 13:55 #11
har du fået kigget på det?
//stone
Avatar billede Slettet bruger
08. februar 2005 - 15:15 #12
Sorry mente jeg havde sagt det virkede fint :D

Tog simpelthen og brugte dit program til at fjerne start menuen, og ellers tweak ui til at fjerne alting ellers :D derefter mouse drivere til at unbindae højre mus knap til kontekst menuen :D

takker mange gange for programmet :D
Avatar billede stone Forsker
08. februar 2005 - 17:55 #13
ok lad os lukke spørgsmålet... ss
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester