RSS cache problemer
Hej med jer.Jeg har tidligere fået hjælp af exp, og håber måske at kunne fange ham igen - eller en anden der kan hjælpe.
Hej Exp.
Du har nogle gange hjulpet mig via eksperten.dk med mit websted www.nyhedsoverblikket.dk
Jeg har stadig et MAJOR problem som jeg har svært ved at få løst. Jeg håber du har mod på at prøve at hjælpe mig af med problemet. Cache funktionen kan jeg skisme ikke få til at virke. Første gang en bruger går ind på siden, skal alle nyhederne hentes, og først her, bliver cache biblioteket opdateret.
Jeg kan se at på din side: http://www.firewerx.dk/f/ kommer siderne hurtigt frem, hvilket vil sige, at cache funktionen sikkert virker fint hos dig.
Mit websted ligger på http://peachmelba.1go.dk , og heri ligger en "build-formular" som bygger nyhedsboksene op. Denne ligger her: http://peachmelba.1go.dk/feed/build.php . Dette er hentet herfra: http://jade.mcli.dist.maricopa.edu/feed/index.php?s=build . Til http://peachmelba.1go.dk er der i øjeblikket fulde rettigheder, så hvis du ønsker det kan du se på filerne.
Jeg ved at du ikke bruger ovenstående, men derimod magpie og kun magpie. Det har jeg også prøvet men uden held.
Jeg vil egentlig spørge dig, om du evt. kan hjælpe mig med at se på mine filer, og hvad jeg gør forkert, eller alternativt kan jeg måske kigge i dine filer på dit websted, så jeg kan se hvordan de er bygget op, og hvad jeg gør forkert.
Hvis du har mod på at hjælpe, sender jeg dig gerne en gang god rødvin.
Med venlig hilsen
Carsten Thorsen
E-mail: thorsen@edb.dk
