Avatar billede creet Nybegynder
30. januar 2005 - 19:02 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Automatisk Indsættelse/Point system..

Jeg har et Community hvor jeg har oprettet så man kan tilføje point via en admin sektion men kan man lave sådan at den selv sætter fx. 1 "poin" ind i minuttet.. ?
Avatar billede lorentsnv Nybegynder
30. januar 2005 - 19:33 #1
Spørgsmålet er om du vil have den belastning i en Access database, at der opdateres point på flere medlemmer, hvert minut. Jeg tror heller jeg i så fald ville valgt at lave en funktion der beregner point.

Hvis du opdaterer point-databasen mindre hyppig, og lagrer tidspunkt for hvornår point databasen sidst er opdateret, kan du lave en funktion der beregner de ekstra point som egentlig skulle være givet siden sidste opdatering.
Avatar billede lorentsnv Nybegynder
30. januar 2005 - 19:40 #2
Der findes ellers forskellige måder at schedulere kørsler på i Access. En måde er at bruge Scheduler i Windows til at køre en Makro i Access på givne tidspunkt. Yderligere en måde er at lave et vbs script der via odbc/ado, opdaterer Access databasen (uden at åbne Access-programmet). Dette vbs-script kan også scheduleres i Windows. Slutlig er der også et timer-objekt som kan programmeres i Access, men dette kører kun når Access-programmet er åbent.

Men tænkt det grundig igennem om hvor ofte du egentlig vil behøve at opdatere din database, så længe du kan beregne dig frem til rigtig point-status.
Avatar billede creet Nybegynder
30. januar 2005 - 20:04 #3
Fattede ikke helt.. Den kan godt opdatere ver time hvis det er det ?
Avatar billede lorentsnv Nybegynder
30. januar 2005 - 20:20 #4
Ja, den kan godt opdatere hvert minut hvis du ønsker det, men hvis du bruger Access database til en internet applikation, ville jeg ikke valgt at kjøre et automatisk opdateringsjob hvert minut i databasen, med mindre det var helt nødvendig.

Hvorfor vil du opdatere databasen hvert minut? Vil du have Access kørende hele tiden, og lade Access selv køre et job hvert minut?
Avatar billede creet Nybegynder
30. januar 2005 - 21:31 #5
Det er et Community hvor man skal have "point" / "mønter" automatisk og det ligger på nettet.. ? og det er Microsoft Acces.. ?
Avatar billede creet Nybegynder
05. februar 2005 - 14:34 #6
hmm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester