Kernel compiling ifm et tv-kort
HejJeg har i tankerne at installere et tvkort. Jeg har fundet frem til diverse guides, bla denne http://linux.bytesex.org/v4l2/build.html.
Som jeg forstår guiden skal jeg før installation af "video4linux" ændre følgende i kernen (her er teksten klippet fra guiden):
..This is a mini howto for compiling and installing v4l2 drivers, namely bttv 0.9.x, saa7134 and cx88..
Spørgsmålet er så, hvor jeg finder de "ting" i kernen, der skal ændres. Sagt med andre ord, kommandoen make xconfig giver et hav af instillingsmuligheder, men hvor er det jeg skal foretage de nødvendige ændringer? "v412", "bttv 0.9x" osv er mig ikke specielt sigende..
Har du selv erfaringer med TV-kort bekræft mig gerne i, om jeg er på rette vej eller ej. Jeg har aldrig rodet i kernen før, men vil efterhånden mene at adskillige timer har givet lidt indsigt..
