02. februar 2005 - 16:20Der er
29 kommentarer og 1 løsning
Formatering af c- drevet
Hej,
jeg vil gerne formatere mit C-drev, da der skal gøres rent! :) Men når jeg indsætter min xp-cd i d-drevet og kører den fra windows så vil den ikke tillade, at jeg formatere C-drevet. Den skriver noget med, at der er nogle filer på dette dres, der skal bruges til installation. Dette er det eneste drev jeg har. Derfor vil jeg høre om jeg skal oprette en boot diskette, der starter comp op i dos, hvis ja, hvordan gør man det? Eller om der måske er en anden løsning. På længere sigt vil jeg gerne installere det "nye" xp, så jeg laver en partition af C-drevet. Håber der er nogle der kan hjælpe
Når jeg trykker på F8, så går den ind under en menu, der hedder avanceret indstillinger for windows: Derinde er der en masse muligheder, men ikke noget, der fortæller om formatering. Er det korrekte sted?
yes, det virker, nu er spørgsmålet så bare, hvis jeg vil lave en partition af HD, så xp kun ligger på en del af disken. Skal jeg så vælge det inden jeg formatterer C-drevet? Og hvor stor skal denne partition være? tak for de hurtige svar
nu har jeg oprettet 15 GB på C-drevet, men så står der neden under "plads, der ikke er partitioneret" er dette blevet formateret? Hvis ikke, hvordan gøres det. Det er jo det oprindelige c-drev, og det vil jeg gerne have formateret
jeg har valgt at installere xp på den nyoprettet partition og den er nu igang med at installere xp. Hvordan formaterer jeg den anden del af disken og hvilket "bogstav" bliver det nye drev?
Så skal du huske at lukke pænt igen ved at accepter mit navn i boksen til venstre..
Fortsat god aften..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.