Det kommer helt an på hvilken firewall der sikre nettet. Forskellige firewalls åbner porte på forskellige måder. Og det er selvfølgelig helt nødvendigt at du haradministratorrettigheder til firewallen for at kunne administrere den
Synes godt om
Slettet bruger
09. februar 2005 - 12:15#2
hvis det er et firma netværk er der nok en grund til administratoren har valgt og lukke af for porte i routere og firewalls , man skal have så lidt så muligt åbent i et netværk for at sikre sig mod udefra kommende virus bla
jetdirect: Alt det ved jeg godt. Jeg har ikke administrator adgang til noget her på netværket men skal bare have nogle porte åbnet. Har engang haft en guide til hvordan man kan åbne alle de porte man vil og gå uden om firewallen, gøre det via bagveje
Synes godt om
Slettet bruger
09. februar 2005 - 17:09#4
hvorfor går du så ikke til de korrekte personer der har ansvaret for netværket end og bryde sikkerheds reglerne som er sat op for netværket ?
Du kan selvfølgelig ikke åbne porte tin dit netværk, hvis ikke du er administratoren. Det er lidt lige som en bankboks, den har kunderne i banke jo heller ikke adgang til.
Du skal have adgang til firewallen Du skal have rettigheder til at ændre konfigurationen.
Dette har kun administrator
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.