Avatar billede c-holst Novice
14. februar 2005 - 10:24 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

isobuster, kan ikke lige se fidussen

min unreal t. 1 cd fra 1999 er gået hen og blevet noget ridset, hvorfor jeg vil kopiere den.
jeg kopierede den med nero, men da ville spille gerne installere, men forlangte så den korrekte cd rom.

hentede et program der hedder isobuster, som jeg mener kan lave mig en fungerende kopi.

men hvad skal jeg trykke på for at den laver en isofil til mig
Avatar billede falster Ekspert
14. februar 2005 - 15:03 #1
Ikke lige mit gebet, men jeg faldt engang over dette med såkaldt "slipstreaming" og der var denne vejledning til isobuster

http://www.wintip.dk/xp/guides/spcd/isobust.htm
Avatar billede ahave Nybegynder
15. februar 2005 - 02:50 #2
Find et unreal no cd crack istedet, det er nemmere. Jeg har aldrig fundet ud af hvorfor man ikke kan lave en nøjagtig kopi af en cd, men mon ikke det må have noget at gøre med unikt nummer på cden. Jeg kan desværre ikke linke til et no cd crack, da jeg ikke er helt sikker på, at det er tilladt på eksperten, det er i bedste fald en gråzone, men sålænge du selv ejer spillet, kan der vel ikke være noget galt i det.
Avatar billede alister_crowley Nybegynder
15. februar 2005 - 02:58 #3
NOCD er ihvertfald en løsning, som IKKE er ulovlig sålænge du har en lovlig licens.
Bemærk at et link her på eksperten nok ville føre til at emnet lukkes, men det er ikke svært at finde.

Bare brug google :)
Avatar billede bubbaa Nybegynder
15. februar 2005 - 19:16 #4
isobuster er til at pakke et image (f.eks. iso) ud med, og det er jo ikke det du ønsker.

Som de andre siger skal du bruge en no cd crack hvis du har lavet en back up af dit spil.
Avatar billede c-holst Novice
16. februar 2005 - 06:35 #5
fandt et program der hedder clonecd. det kunne hjælpe mig med sagen.
smider i andre nogle svar ind, så deler jeg i porten
Avatar billede ahave Nybegynder
16. februar 2005 - 06:37 #6
Jeg vil ikke have point, da jeg ikke hjalp til dit endelige mål. Men ellers tak. Godt at du fandt ud af det.
/ahave
Avatar billede falster Ekspert
16. februar 2005 - 08:50 #7
Det var faktsisk en fejl, at mit blev et svar. Det skulle kun være en kommentar. Jeg synes, du skal tage pointene selv.
Avatar billede c-holst Novice
16. februar 2005 - 10:07 #8
jeg nupper dem selv så. tak for hjælpen anyway
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester