Jeg sidder her med et projekt, til skolen. Og jeg kan ikke rigtigt komme videre, det eneste jeg har er ideen. Har så lidt svært ved at få udarbejdet denne ide.
Det hele handler om, at jeg skal have programmeret et lille notice program, der har til opgave at dukke op på ens skærm en gang hvert 45 min.
Først og fremmest, ved jeg intet om programmering. Jeg har derfor lånt en bog, den dersens Visual Basic 6.0 - for godt og vel 1 uge siden. Hvilken jeg så har læst lidt i. Bare lidt ærgeligt at jeg ikke ejer programmet, ja jeg ejer desværre intet programmerings program - da jeg ikke kan finde noget freeware.
Derfor, har jeg tænkt lidt, om man havde mulighed for at lave det hersens program via kommandopromt, ligesom net send.
Tilbage til det notice program. Der skal være mulighed for at instille hvor ofte, denne notice skal dukke op på skærmen. Dog kun minuttallet. Det er sådan set det eneste. Så skal der også lave noget grafisk. ___________
Det jeg spørger jer om er: - om i kender et freeware programmeringsprogram? - er det svært at lave sådan et notice program. Som jeg nu har beskrevet? - kan jeg, som en sidste udvej (:D), tage brug af net send ala. noget?
Jeg har prøvet af finde noget Dolphin 6.0 - men kunne ikke finde nogle CDKEY til dette program, deres hjemmeside må åbenbart være nede. For jeg ved nemlig at Delphi 6.0 er gratis. Det kræver bare en registering. Jeg har måske mulighed for at låne Visual Basic af min skole, hvis jeg er heldig!
Det er rigtigt af Delphi 6 er frigivet, og kan anvendes af private efter en registrering. Et program som det du beskriver vil ikke være vanskeligt at lave i Visual Basic eller i Delphi, det skal bare indeholde en timer og så køre hele tiden.
Mere øvede kan skrive det som en 'service' - altså en ActiveX-komponent. Skal der indtastes noget når det popper op, skal det dog nok være et kørende program.
Der findes mulighed for at komme helt på forkant - gratis - idet der under GNU-licens er frigivet en Sharp Developer Anvendelsen af den kræver det omfattende MicroSoft FrameWork installeret. Har du ikke bredbånd er det håbløst at få downloadet, det fylder over 100 MB. I øvrigt er indlærings-kurven lidt stejl i Sharp Developer - men det er fremtiden!
Du må lidt igang. Først laver man den obligatoriske knap, der får en msgbox med "Hej verden" til at komme.
Timeren tæller millesekunder og kan højst tælle til 32000 af dem (integer-grænsen). Så du skal selv oprette en anden tæller, der f.eks. kan tælle sekunder - eller minutter.
Hvis timer.tick sættes til 1000 får du et taktslag i sekundet, så under timeren skal stå:
a = a + 1 if a = 60 * 45 then form1.windowstate = 1 a = 0 end if
Men regn ellers ikke med at nogen gider skrive en lærebog via eksperten, jeg gør ikke og vil ikke svare mere i denne tråd. Søg på eksperten, søg på Google, se i online-hjælpen, der medfølger alle versioner af VB.
M.v.h. Jørn
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.