Avatar billede mrplov Nybegynder
22. februar 2005 - 14:06 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

specielle karakterer

Hey eksperter

jeg arbejder på noget sprog-administration til et site som skulle kunne håndtere flere sprog, men jeg har lidt problemer med at lagre/submitte special-karakterer eks:

Jeg indtaster en text-streng med polske karakterer i et text-field og submitter den til en anden side, som så skal indsätte det i en database, men når det bliver submittet til den side som skal indsätte det bliver specialkarakterne "ödelagt" - jeg har prövet med jeg har prövet at bruge htmlentities() - men det nytter ikke da strengen allerede er "ödelagt".

Hvad gör jeg galt?

På forhånd tak..
Avatar billede sone Nybegynder
22. februar 2005 - 14:18 #1
Du skal sørge for at dine sider (alle) bruger UTF-8, og ikke ISO-8859-1.
Avatar billede mrplov Nybegynder
22. februar 2005 - 16:25 #2
ok, jeg skal lige eksperimentere lidt
Avatar billede mrplov Nybegynder
22. februar 2005 - 17:22 #3
fint nok
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester