Avatar billede søren-jon Nybegynder
24. oktober 1999 - 15:16 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Deling af ADSL under win98se

Jep.... jeg kan ikke få skidtet til at virke. når jeg har oprettet den famøse diskette og installerer den på en anden maskine i netværket så mister jeg forbindelsen mellem disse maskiner...Permanent
med andre ord HJÆÆÆLP!!!
Avatar billede søren-jon Nybegynder
24. oktober 1999 - 23:17 #1
Jeg har fundet ud af hvorfor jeg mister forbindelsen... det var TCP/IP adr.
Men jeg har stadig ingen kontakt til Webbet via mine andre maskiner......
Endnu engang HJÆÆÆÆLP!!
Avatar billede gauntlet Nybegynder
27. oktober 1999 - 18:46 #2
Slet alle netværks komponenter, og genstart windows.. den vil så bede om drivere osv. og geninstallere win/network. så sætter du dit netværk op, så det kører normalt, og vælger windows/installation under control.exe og geninstallerer ADSL / modem share.
det skulle gøre det :)

mvh Gauntlet
Avatar billede gnarf Nybegynder
29. oktober 1999 - 12:58 #3
Du skal sætte gateway addressen på de andre maskiner til at være ip addressen på maskinen med ADSL modemet.
Avatar billede søren-jon Nybegynder
30. oktober 1999 - 18:11 #4
Takker for fuld Knald Gnarf!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester