26. februar 2005 - 16:56Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Fejlmeddelelse i forbindelse med start af excel.
Når jeg forsøger at åbne et excel regneark kommer meddelelsen: Funcres.xla er allerede åben. Genåbning vil fjerne dine ændringer. Vil du åbne Funcres.xla igen? JA / NEJ Jeg har førsøgt at fjerne filen funcres.xla - hviket blot bevirkede, at programmet ikke kunne starte. Jeg har fjernet programmet excel helt og lagt det ind på ny efter en genstart, hvilket ikke løste problemet. Hvad gør jeg?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Prøv at fjerne referencen til "Analysis Toolpak" (menuen Funktioner/Tilføjelsesprogrammer fjern fluebenet ud for "Analysis Toolpak"), og prøv så at starte Excel igen. Hvis det så virker, så skal du kigge lidt nærmere på x-lars' forslag, for så tyder det på, at du forsøger at åbne Toolpak'en flere gange.
Du kan f.eks. være kommet til at placere Funcres.xla i mappen C:\Programmer\Microsoft Office\Office\XLStart og det er ikke så godt!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.