Avatar billede yeti Nybegynder
26. marts 2001 - 18:32 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Outlook 2000 - mapper

Alle mine mapper er alfabetisk sorteret, og jeg vil gerne have dem som de plejer, med de \"faste\" (fx Indbakke) mapper øverst.

Er der nogen der kan hjælpe med det?
Avatar billede manon Nybegynder
26. marts 2001 - 18:53 #1
Mener du mapper eller emails???
Avatar billede yeti Nybegynder
26. marts 2001 - 19:22 #2
Det er mine mapper - at sortere mails er til at finde ud af, men det anden kan jeg sq ikke finde ud af.......
Avatar billede jgammelg Nybegynder
26. marts 2001 - 19:27 #3
Jeg er ikke lige en haj til Outlook 2000, men hvis du kan rename alle mapper(også standardmapperne), er et godt gammelt trick, at putte 1_, 2_ , 3_, 4_ foran navnene på de mapper du ønsker i øverst.
f.eks
1_inbox
2_outbox
3_sendt post

håber at det er til hjælp.... kan i øvrigt med stor fordel udnyttes i Windows startmenu.
Avatar billede manon Nybegynder
26. marts 2001 - 19:27 #4
Når du siger \"som de plejer\". havde du så oprettet dine egne mapper?

For hvis du har kunne det, så vil jeg også gerne vide hvordan man kan sortere sine mapper efter ens egne regler *s*

Da jeg ikke har fundet ud af det endnu må mit svar til dig næsten være: nej, det kan man ikke!
Avatar billede yeti Nybegynder
26. marts 2001 - 22:01 #5
<manon>

Normalt har min Indbakke været øverst, og så har mine egne mapper ligget nederst i alfabetisk orden. Jeg har ikke selv haft anden indflydelse på, hvor mine mapper har ligget, end at jeg har kunnet oprette dem som under mapper med videre. Det der undre mig er, at alle mapperne nu lader til at blive behandlet ens, og at de faste ikke har særlig status - og dermed er lettere at overskue.

<jgammelg>

Din idé er ganske god, men jeg må sige at jeg havde håbet at der var en der kendte den indstilling jeg åbentbart ikke kan finde, eller kunne fortælle mig, hvordan jeg ellers får programmet til, at opfører sig som det skal og bør.

Avatar billede yeti Nybegynder
26. marts 2001 - 22:04 #6
<jgammelg>

Man kan såmænd heller ikke ændre navn på de faste mapper........
Avatar billede yeti Nybegynder
06. april 2001 - 11:41 #7
_
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester