Avatar billede daniel24 Nybegynder
14. marts 2005 - 09:23 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

2 bærbare på nettet samtidig

Jeg har en 2 bærbare den ene med Mac OSX og den anden en PC med XP.
Jeg har en airport express som jeg bruger til at dele netforbindelsen.
Internetabonnemenetet har jeg hos firmaet Broadcom.

Problemer er at Broadcom er gået over fra DHCP til PPPoE. Nu skal man oppe i airportmenuen vælge "tilslut" når Mac'en starter.

Det store problem er at når Mac'en er slukket og altså ikke tilsluttet så kan XP'en ikke komme på nettet?? Mac'en skal være tændt og tilsluttet før PC'en kan gå på nettet.

Dette er ikke smart da den Mac'en så altid skal være i hjemmet før XP'en virker, kan dette virkelig være rigtigt at det funker sådan med PPPoE eller tror i det er min opsætning den er gal med?

1000 tak for hjælpen

VH

Daniel
Avatar billede kenp Novice
14. marts 2005 - 13:47 #1
Trro det er i din opsætning af din airport, kan du ikke sætte den til at koble op via pppoe
Avatar billede daniel24 Nybegynder
15. marts 2005 - 11:59 #2
jo det var løsningen, tak,skriv et svar
Avatar billede kenp Novice
15. marts 2005 - 14:31 #3
svar.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester