Avatar billede rene_graff Nybegynder
20. marts 2005 - 23:38 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Hvilken en er bedst?

hej,

jeg har lavet to sider den der er på www.rene-graff.dk og er igeng med denne www.rene-graff.dk/billed.gif alle de andre sider kommer til at ligne den

hvilken en synes i er bedst?

Bar skriv løs, flertallet bestemmer hvad der kommer på www.rene-graff.dk som det endelige resultat:)

//René
Avatar billede rene_graff Nybegynder
20. marts 2005 - 23:40 #1
uups den anden er www.rene-graff.dk/Billed.gif sorry:)
Avatar billede kalp Novice
20. marts 2005 - 23:43 #2
Tror sgu bedst jeg kan lide det første... tough choise though
Avatar billede amews_aj Nybegynder
20. marts 2005 - 23:44 #3
den du har nu www.rene.graff.dk

Ved faktisk ikke helt hvorfor, synes det nye ser lidt for..... simpelt eller hvad man nu kan sige...Synes heller ikke helt farverne passer sammen...
Avatar billede milandt Nybegynder
20. marts 2005 - 23:50 #4
jeg synes du skal starte med at se din side i Firefox
Avatar billede rene_graff Nybegynder
20. marts 2005 - 23:50 #5
Kalp: hvad mener du med det første? og hvorfor
Avatar billede soes Nybegynder
21. marts 2005 - 09:20 #6
Hvis det er en side som skal repræsentere noget seriøst webudvikling, så er ingen af siderne gode nok efter min mening.

For at en side kan være aktraktiv så skal der være noget nytækning, og her er det altså ikke godt nok med en standard menu med lidt hover effekt på linksene.

Ved godt at alle skal starte et sted, men et godt sted at starte ville være på nettet og se hvad andre laver. Læse nogle guides omkring hvilke farver der står godt sammen. Hvordan billeder og tekst bør være placeret i forhold til hinanden. Og så synes jeg at du skal lære at skrive hjemmesider. Hvis man kører siden igennem w3c.org's html validator så får man over 15 fejl alene på forsiden. Hvis du har tid og mulighed, så bør du også kigge på nogle dynamiske sprog til at skrive hjemmesider i. Du kan kigge på PHP, Asp.Net, ColdFusion (Macromedia) og så videre.

Du skal ikke forstå dette som nogen personlig kritik, det var ikke sådan ment. Men hvis du sætter en ære i at kunden er tilfreds, så bør det bagvedliggende også være på plads.
Avatar billede soes Nybegynder
21. marts 2005 - 09:22 #7
Avatar billede kalp Novice
21. marts 2005 - 09:24 #8
rene_graff>> www.rene-graff.dk det der... det falder bedst i min smag.. det andet ligner et billigt købe template:)
Avatar billede mtychsen Praktikant
21. marts 2005 - 11:18 #9
Helt enig med "soes"!
Avatar billede amews_aj Nybegynder
17. april 2005 - 17:45 #10
Hmm... Lukketid?
Avatar billede rene_graff Nybegynder
17. april 2005 - 19:54 #11
ja...undskyld
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester