Avatar billede Peter Praktikant
24. marts 2005 - 15:52 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Baggrundsbillede i excel fylder for meget.

Hej eksperter
Jeg er ved at lave et regneark der skal bruges til præsentation, i den forbindelse skal jeg have indsat noget grafik i toppen. Jeg har forsøgt to ting, først at indsætte som baggrundsbillede, dernæst som indsættelse af grafik. Begge dele virker, men når jeg indsætter som baggrundsbillede kommer arket til at fylde helt vildt (vel fordi billedet laves om til .bmp), kan det undgåes. Jeg vil helst have det som baggrund da jeg så kan skrive ovenpå uden noget besvær.

Et andet problem er at den samme baggrund skal gå igen på flere ark i samme mappe, for hvert ark bliver størrelsen af filen forøget med billedets størrelse, er det indsat som baggrund bliver det med ca. 450kB. Kan man ikke indsætte billedet på alle ark så filen ikke bliver større end højst nødvendigt?

Jeg er klar over at excel ikke er lavet til denne slags, men det er i dette tilfælde lettest da arket skal indeholde data fra et andet excel-ark som så kan overføres automatisk.
Avatar billede jkrons Professor
24. marts 2005 - 18:17 #1
Jeg kender ikke nogen smarte løsninger. Trods besværet ville jeg nok vægle at bruge PowerPoint, og så indsættr et regneark med kæder, så opdateringen bliver automatisk.
Avatar billede Peter Praktikant
24. marts 2005 - 19:24 #2
Da alt data er tabulært og af variabel længde finder jeg det klart lettere at bruge excel til formålet.
Jeg kan sagtens leve med at indsætte billedet normalt og at det fylder for hvert ark, men jeg ville jo lige høre om der fandtes en vej udenom.
Avatar billede jkrons Professor
24. marts 2005 - 23:33 #3
Det tror jeg som sagt ikke at der gør.
Avatar billede Peter Praktikant
07. juli 2005 - 19:24 #4
Spørgsmålet lukkes, det blev desværre ikke løst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester