Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Man må ikke bruge licensen på en anden maskine, hvis der følger en licenseret windows med til maskinen er det i 99 ud af 100 tilfælde en OEM, det betyder at forhandleren har påklistret licens nummeret bagpå notebooken.
På mange maskiner er der præinstalleret XP. I sådanne tilfælde har du mulighed for at formatere og geninstallere XP via en indbygget funktion. I disse tilfælde har du ikke ret til at få en CD med.
Jeg har selv en maskine hvor XP er præinstalleret. Det er årsag til stigende irritation hver gang der skal formateres. Netop pga at der ofte også er sofware præinstalleret. (f.eks Norton) Hvis man ikke ønsker at bruge disse programmer skal man først færdiginstallere dem inden man kan fjerne dem. Og da der næsten altid er rester af dette software i reg databasen mister man lidt af formålet med at formatere og genindstallere XP.
køb ALDRIG en pc uden medfølgende særskilt Windows-CD ! De såkaldte "Genoprettelses-cd'er" (se kommentar fra ulrikchristensen) er djævelens opfindelse ;o)
Mange af de maskiner der sælges idag (PC/bærebare) er med præinstalleret windows (OEM version) og her er det helt op til PC leverandøren, hvordan windows er "medleveret" - enten i form af en genoprettelses cd, genoprettelses partition på harddisken eller en windows cd. Men det er meget sjældent, at leverandørene giver en "løs" windows cd med, da man er mere intresseret i at have alt software samlet på en cd eller partition. Det skal dog siges, at nogle pc leverandører, f.eks Fujitsu-siemens sender windows cd med i fuld version.
Når man køber en PC, med en præinstalleret OEM Windows version på, så får/skal man have support direkte fra leverandøren af din PC eller dennes forhandler. Microsoft har i disse "oem" tilfælde, fritaget sig selv for ansvar og support af produktet. Det er derfor pc producentens eller dennes forhandeler der, registrer OEM produktet, ved at påklistere "windows OEM Licens mærkatet" på pc`en.
Jeg er fuldstændig enig med de andre, recovery cd, genoprettelses cd og hvad de ellers hedder, er ikke brugbare til noget som helst.
Bjuhl: Vil du ikke gerne henvise til hvor i Microsofts Licens system der tillades at tage en OEM installation ud af brug og flytte den til en anden maskine? For ifgl. microsofts Licens program tillades det ikke at tage en windws XP ud af brug og benytte den på en anden maskine!!
bjuhl > du har for så vidt ret. Men han kan højst sandsynlig IKKE bruge sin OEM licens key på en "fuld verson" udgave af XP. OEM versioner kører med en "anden licens nummer serie" end fuld verionerne gør. (derfor kører Microsoft med forskellige farver og udseender på deres Key-labels) Han kan dog være helt sikker på, at han kan installere, hvis han får en OEM kopi
bjuhl > "Men OEM og Fuld version er samme CD" Kan kun sige at jeg har prøvet at geninstallere med Fuld version, på en OEM version og det ville den ikke - brokkede sig over versionen og cd-key. Her virkede det først, efter at jeg fik fat i en OEM cd.
Jeg vil sige det sådan, alle XP / XPSP1 / XPSP2 cd`er er ens. Det man betaler for, er rettigheden til at bruge XP licensen (cd og cd-key). Du har en fuldt lovlig cd-key, men desværre ikke en seperat medfølgende cd. Udled venligst selv en brugbar Konklusion ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.