Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 12:27 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

Opstarts problemer med XP..

Okay.. Jeg har en lille maskine der slet ik vil starte op :-)

Den kommer til den fine XP login skærm, med den grønne bar der kører over skærmen under logoet.. :)og så fryser den bare..

Problemet ligger så i at der ligger nogn mails i indbakken i outlook, som ikke må slettes, så formatering er lidt ude af billedet..

Computeren stod og opdaterede, og havde et digital cam tilsluttet, da den pludselig genstartede.. Har ikke selv siddet ved den da det skete, så ved ikke om der er kommet en meddelelse om den genstartede..

Men der er 2 løsninger fra min synsvinkel

1. Fix windows.. Hvordan gør man det?

2. Red mails, og så formater.. hvor ligger mails?

Ska lige huske at sige, at jeg har prøvet i fejlsikret, men det gør ingen foskel.. :)

Jeg ved ikke om det er fordi det er en home edition, men kan ikke finde nogn "Fejlsikret med godkendelse af..." så man evt ku se hvilke filer der sku være rodet med..

Håber der er point nok ;)
Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 12:28 #1
Det ska lige siges, at jeg i starten troede det var at den var overheated, da det ligner noget som sker når man overclocker.. mindes jeg? så har os lige støvsuget den.. Uden egentlig effekt.. :)
Avatar billede vejmand Juniormester
01. april 2005 - 12:31 #2
Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 12:33 #3
Ahh.. Nice.. men vil lige se om der ikke er nogn der kender noget til at fixe windows, det er nok det som jeg helst vil.. Det vil om muligt være lidt nemmere..
Avatar billede vejmand Juniormester
01. april 2005 - 12:34 #4
Helt okay. Held og lykke.  c",)
Avatar billede majsmarken Nybegynder
01. april 2005 - 12:44 #5
Avatar billede hcma Novice
01. april 2005 - 12:48 #6
1: se kommentar fra majsmarken  01/04-2005 12:44:30
2: mailprogram??  MS Outlook, Outlook Express eller?
Avatar billede vejmand Juniormester
01. april 2005 - 12:51 #7
Catbody >> "Problemet ligger så i at der ligger nogn mails i indbakken i outlook"
Tror sgu han bruger Outlook.  c",)
Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 12:51 #8
Hmm.. Catbody, Aner det virkelig ik.. Det er en computer jeg ordner for en ven, men fik åbenbart for meget med hjem, og vennen.. Tvivler på at hun kan kende forskel på de to programmer.. det var bare "det der mailprogram"
Avatar billede Slettet bruger
01. april 2005 - 13:45 #9
Kører du NTFS eller FAT32, har du mere end en partition, har du ledig plads ???
Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 13:47 #10
Ledig plads, og det er en FAT32, men jeg tror jeg er ved at have styr på det, ska lige ha det til at virke 100% før jeg gir point ;)
Avatar billede j1x4r4 Nybegynder
01. april 2005 - 14:35 #11
Det lader til at være funktionsdygtigt nu.. Tak for hjælpen.. :D

BTW, kan majsmarken ikke lige lægge et svar, så ka i da lige deles om de point.. :-)
Avatar billede majsmarken Nybegynder
01. april 2005 - 14:56 #12
ping..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester