05. april 2005 - 21:18Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
Exchange server 2003
Hej
Jeg vil lige høre om det er svært at sætte en Windows Exchange server 2003 op. Har tidligere haft en Kerio mailserver som var nem nok at sætte op, men vil nu prøve med exchange. Er den til at sætte op selvom man ikke er helt prof? Lige til sidst hvad er fordelene ved exchange frem for Kerio? Mvh. Kris
Deter ikke sæ svært at sætte den op (altså installere den), men administrationen er noget mere kompliceret end kario.
Dette skyldes at exchange er en full fledge IMAP4 mailserver, der er fuldt integreret i window AD. Ecvhange kan MEGET. Meget mere end bare være mailserver. Der er fuld integration for alle outlooks faciliteter, fuldt integreret samarbejde med IIS og Sharepoint server. Du kan faktisk lave CRM med exchange, du kan integrere med Project og lave projektstyring med fuld integration til både mail og kalender. Exchange indeholder groupware, web access og meget meget mere.
Hvis du bare har brug for en mailserver der kan kører pop3 og smtp, så behold Kerio eller Argosoft.
Hvis du vil have et fuldt integreret system, der kan binde organisationen sammen på kryds og tværds, styre relationer, ressourcer og projekter, så vælg exchange, men så kommer du til at sætte dig ind i hvordan den virker og det indebære også at du skal kikke på en del andre MS prodikter som IIS, project, outlook m.m.
Ja den er rimelig stabil. Jeg har mest eftaring med version 5.5. og den krævervedligeholdelse. udfører man den vedligeholdelse, kører den uden nedbrud. 2003 skulle være mere stabil end 5.5.
Bufferzone, du kan også få kerio til at være fuldt integreret i AD samt understøttelse for kalender, Kerio har også web interface (og newsgroups til interne nyhedsgrupper)
Det var jeg faktisk ikke klar over, men Kerio integrere helt sikkert ikke så tæt til de andre MS produkter som Exchange. Til gengæld er Kerio nok mere sikker (alt andet lige) end exchange, komplexitet koster
Bufferzone, den funktionialitet er også først kommet i version 6.0.0 (og fremefter) faktisk vil jeg klart anbefale Kerio til mindre virksomheder, da den som du selv er inde på utrolig nem at administrere, og man ikke mangler de grundliggende funktioner fra exchange.
Øv ingen point *G*
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.