Hos mig går det fint at definere at en given makro skal afspilles ved indgangen til feltet under feltegenskaber. Men feltet skal være defineret med Tillad udfyldning.
For at makroen skal kunne aktiveres har du beskyttet dit dokument. Men måske kræver din makro at dokumentet ikke er beskyttet for at virke? Hvis det er tilfældet, så skal du som det første i makroen fjerne beskyttelsen fra dokumentet, og så sætte den på til sidst igen.
Det har virket før, men nu giver den følgende VBA-fejl: Run-time error '4605': Objektet henviser til et beskyttet område i dokumentet. Det hjælper ikke at fjerne låsen. Tillad udfyldning er defineret.
Hej jkrons. Når jeg indspiller en makro der går op og kopierer indholdet af et felt, og så sætter indholdet ind i et andet felt (f.eks. et navn) så virker det ikke, uanset om sektionen er låst eller ej. Jeg har ikke haft samme problemer i Office 97, men prøver nu i XP og 2002. Har du en god idé.
Du kan sætte 2 felter (formularfelter = hinanden og på den måde kopier fra et felt til et andet (og det kræver ikke ophævelse af beskyttelsen)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.