Avatar billede saison Nybegynder
14. april 2005 - 18:50 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Nyt tastatur

Jeg er på udkig efter et nyt tastatur, da det jeg har nu giver mig ondt i fingrene, da jeg skal hamre rimelig hårdt før der sker noget. Det er et 'Logitech Internet Navigator'.

Jeg har ikke så meget forstand på det, bruger normalt bare det der er, men vil gerne høre hvad i kan anbefale og om det er godt eller skidt med trådløse keyboards af den ene og anden art.
Avatar billede saison Nybegynder
14. april 2005 - 18:51 #1
- Det skal lige tilføjes at jeg bruger det 90% til at skrive på og 10% til internet og spil.
Avatar billede espersen Novice
14. april 2005 - 18:54 #2
klart denne - har forgængeren selv - og satte denne op for en kollega i dag!
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=122102

god kvali og oplever at tastaturet ikke suger batteriet særlig hurtigt (mine batterier har nu holdt i 1 år)
Avatar billede thesurfer Nybegynder
14. april 2005 - 18:56 #3
Generelt er trådløse keyboards ikke gode til spil, da de ikke sender signaler konstant (dvs, de lagger/er bagude)..

Kendte mærker er normalt dyre end knap så kendte mærke, som er gode nok.. så det er helt op til dig, hvor mange penge du vil bruge..

Der er "OK", "GODE" og "SUPER" keyboards.. måske er "OK" god nok..
Avatar billede james_t_dk Juniormester
14. april 2005 - 18:59 #4
Jeg har endnu ikke testet det med en PC (da jeg ikke har skaffet det endnu) men dette MAC keyboard er fedt: http://store.apple.com/Apple/WebObjects/dkstore.woa/90310/wo/p443IiMdBk243IeNGOvVT4pEmcO/2.0.11.1.0.6.12 Jeg har den trådede (USB) forgænger og det kan man skrive på i dags vis, uden at få ondt!

Det burde virke på en PC med BlueTooth, men få en aftale med butikken!
Avatar billede triple-x Nybegynder
14. april 2005 - 19:10 #5
Jeg kan kun anbefale det tastatur som espersen henviser til, jeg har selv et som jeg købte for 1½ måned siden. Og jeg er super glad til det.

Som thesurfer skriver er det måske ikke optimalt til spil, men hvis du spiller 10% ligner det meget det samme som mit forbrug, og så er det INTET problem med det keyboard.

Og her skal du bestemt ikke taste hårdt for at skrive, og der er mange gode nytte genveje, især hvis du bruger det til at skrive meget. Da der er genveje til Word, Excel og lign.
Avatar billede johnstigers Seniormester
14. april 2005 - 20:31 #6
Avatar billede triple-x Nybegynder
14. april 2005 - 22:08 #8
jep det var det:)
Avatar billede james_t_dk Juniormester
14. april 2005 - 22:08 #9
Ellers gør dette: http://www.apple.com/keyboard/
Avatar billede espersen Novice
02. maj 2005 - 23:00 #10
kaster et svar ;o)
Avatar billede espersen Novice
21. februar 2006 - 13:50 #11
fået set på det`??
Avatar billede espersen Novice
10. april 2006 - 09:49 #12
husk at lukke tråden ved at acceptere svar
bed evt. andre om at smide et svar.


hav en god dag
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester