jkrons > Helt enig. Men det var nu også fordi du gjorde opmærksom på det i din kommentar, at jeg fik tanken. Det ligner lidt nogen grundlæggende spørgsmål, der kræver nogle meget "lyriske" svar.
Der er ingen lyriske svar. det er bare nogle dumme spørgsmål jeg har fået til projekt, som i kan se er min lærer SNOT dum, derfor, kan jeg vel bruge jkrons svar, hun kender dem sikkert ikke engang selv.
men det jeg tror hun mener, er 1. hvordan databasen er opbygget, ( om man kan søge osv.) virkemåde, hmm. intern, (Firma) Ekstern (kunder)
Hvordan er databasens opbygning og virkemåde? Den måde Access er opbygget på og den virker på kan man sammenligne med et arkiv. Lad os sige du har en hylde, på den hylde har du kasser, i de kasser har du papir på f.eks. dine kunder i Alfabetisk orden. Så i stedet for du skal rejse dig op, og søge alle de papir igennem, er det meget lettere at have det inde i et software database program som Access. Ved en søgning, kan du finde den kunde du skal bruge med det samme, og derfor spare du tid og en masse irritationer.
Forskellen mellem en ekstern og en intern database? Ekstern betyder jo noget der ikke er ”intern” alstå noget der sker udenfor firmaet. f.eks. er kunder, firmaer de produkter vi køber ind er Eksterne, mens vores firma, medarbejder, vores produkter vi har købt er Intern.
Årsagen til at der bliver flere og flere databaser? Grunden til flere og flere databaser, er der nogle gode grunde til. 1. Man spare papir. 2. Det fylder ikke så meget fysisk. 3. Meget mere overskueligt. 4. Hurtigere at få data frem, derfor spare tid. 5. Lettere at redigere/tilføje/slette.
Derfor flere og flere vælger at bruge databaseprogrammer, da der simpelhent bliver lavet så mange databaser, så computeren er den bedste vej.
Hvis det er det, der menes med spørgsmålene, er svarene vel gode nok.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.