Avatar billede arnums Nybegynder
24. april 2005 - 10:30 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Argh, igen probs. i txt fil og Mx04

En tekst.txt bliver hentet ind og vist.
Det har virket fint i flash mx, men nu er der probs. efter jeg har åbnet den i mx04, med æøå.

Jeg bruger:
"minTekstLoader = new LoadVars();"
For at hente en .txt fil, men der er ingen æøå?
- jeg har prøvet "System.useCodepage = true;" det hjælper intet!?

Det er ikke muligt at gemme, som anden type fil, da det er en der bliver skrevet til på serveren, altså jeg gemmer ikke en .txt fil med tekst i, den er der.(men skal den gemmes anderledes på serveren?)
Hjælp!
Avatar billede _k Nybegynder
24. april 2005 - 17:32 #1
Du kan også med serverside scripting - såsom asp og php, lave tricket med at UTF-8 encode din fil. Det afhænger naturligvis af serverside sproget hvad funktionen hedder og hvordan den skal bruges..... ¨

Og har du sat System.useCodepage = true i starten af din film (det er ikke nødvendigt, hvis du får lavet serverside delen ordentligt), for det plejer nu at være nok. Ellers kan det også anbefales at du embedder dine karakterer hvis du anvender en skummel font.
Avatar billede arnums Nybegynder
24. april 2005 - 18:29 #2
Det er mystisk.. det er bare en Verdana font.
Hvordan skal php filen være formet?
Avatar billede arnums Nybegynder
18. maj 2005 - 09:18 #3
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester