Avatar billede huset Praktikant
25. april 2005 - 11:03 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

installations server

Findes der en guide til dette formål. Altså oprettelse af en server, som man evt. også kunne have som opdate server.

Er n00b her, så spørg hvis jeg vrøvler :D
Avatar billede venturer Nybegynder
25. april 2005 - 11:11 #1
Det lyder til at du vil have en server på netværket hvor du kan have alle dine programmer (og evt. også Windows?) liggende.

Serveren er "let nok" at gøre klar. Du skal bare lave en mappe og dele den over netværket. I denne mappe laver du så bare en undermappe for hvert af dine programmer. Så er de let tilgængelige over netværket.
Hvis du vil installere Windows over netværket, skal du sørger for at "Alle" har adgang til din delte mappe.

Du skal så også have en bootdiskette klar, med netkortdriver til din maskine for at din maskine kan starte op i DOS og tilgå din delte mappe. Dette kan du læse meget mere om her: http://www.nu2.nu/bootdisk/network/
Avatar billede huset Praktikant
25. april 2005 - 11:15 #2
Det lyder til at du vil have en server på netværket hvor du kan have alle dine programmer (og evt. også Windows?) liggende.


PRÆCIS :D

Serveren har jeg sat op.Basic skal jeg bare have en server med opdates på, og også gerne aktuelle programmer ja.

Dvs. jeg skal oprette en "shared" mappe med Samba and so on?
Avatar billede venturer Nybegynder
25. april 2005 - 13:13 #3
Hvis serveren er Linux er det nødvendigt med Samba for at Windows maskinerene "uden videre" kan få adgang. Med hensyn til opdateringer, tror jeg det er begrænset til ServicePacks og den slags. De almindelige updates fra WindowsUpdate.com kan også hentes enkeltvis som exe-filer, men dette er et større arbejde som efter min mening slet ikke kan betale sig. Umiddelbart er den eneste måde at automatisere dette på at installere Software Update Service på en Windows Server. (temmeligt overkill for at servicere et par maskiner :)  )
Avatar billede huset Praktikant
25. april 2005 - 13:18 #4
Som sagt skal jeg bare have en guide til hvordan jeg laver en Fedora installations server og dertil en opdaterings server.
Avatar billede lap Nybegynder
25. april 2005 - 19:38 #5
http://www.linuxdevcenter.com/pub/a/linux/2004/08/19/kickstart.html

er en komplet opskrift - her er din server "hvad som helst" med en web-server, men kan også være både nfs, samba og ftp.

Updates laves på samme måde - du skal blot mounte et drev - og læse opdateringerne med rpm -Fvh *.rpm
Avatar billede huset Praktikant
26. april 2005 - 07:30 #6
FEDT!

Tjekker det gennem i dag på jobbet og vender tilbaws :D
Avatar billede huset Praktikant
26. april 2005 - 10:53 #7
kan dit link benyttes til Fedora 3
Avatar billede lap Nybegynder
26. april 2005 - 17:57 #8
ja, alle redhat distributioner
Avatar billede lap Nybegynder
26. april 2005 - 17:58 #9
har forresten selv brugt det mange gange - også med fedora (som er redhat i denne sammenhæng).
Avatar billede huset Praktikant
27. april 2005 - 08:56 #10
Har lige få spørgsmål.

Vi har valgt kun at benytte terminal, altså totalt uden det grafiske.

Hvordan Fjerner man software?

Hvordan afinstallere man RPM pakkerne?

Hvordan indlæser man pakker?
Avatar billede lap Nybegynder
27. april 2005 - 14:20 #11
"man rpm"

rpm -ivh <pakke> = installation
rpm -e <pakke> = slet
rpm -Uvh <pakke> = installer eller opgrader
rpm -Fvh <pakke> = opgrader eller ingenting
Avatar billede huset Praktikant
27. april 2005 - 18:49 #12
Tak til jer begge for hjælpen :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

Netcompany A/S

Test Consultant

Netcompany A/S

IT Manager

Aller Media A/S

Developer