Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
25. april 2005 - 15:32 Der er 1 løsning

XP installation driller (ASUS P5GD2)

Jeg skal forsøge at installere WinXp home på en pc med ovenstående bundkort, men er rendt ind i et problem: Installation kan ikke finde nogen HD.

Jeg har forsøgt mig med F6 i opstart for at indlæse ekstra drivere, men der er et problem med de medfølgende drivere. Der er ikke overensstemmelse mellem manual og driver cd.

Derfor har jeg forsøgt selv at strikke en diskette sammen men uden held. God råd mangles!
Avatar billede ellegaarddk Nybegynder
25. april 2005 - 16:03 #1
Der var tre forskellige drivere til controllere at vælge imellem, så jeg forsøgte mig frem med de forskellige kombinationer...    ;-)

Det lykkedes mig til sidst at finde en der virkede - men jeg har ingen anelse om hvad det var. Men der skulle i hvert fald kun bruges een driver, så meget ved jeg da til næste gang.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester