Ændre i indlæst rækkefølge på records låst med autonr.
Jeg har i mange år haft et værdiregistreringsprogram, som registrerer værdier i områder, rum og bygninger, adresser, afdelinger etc. værdier kan vises i diverse rapporter sorteret efter fandens oldemor og 'indtastet rækkefølge' --> altså den måde man går rundt og registrerer, burges til at de årlige opdateringer. Nu wer der altid en som glemmer/overser et emne eller ikke får delt et større emne: ' Kan vi ikke flytte emne37 op ved siden af emne03 ??? ???'Det er svært at ændre en indtastningsrækkefølge, når man anvender autoinc tal som PK.
Jeg ahr før anvendt en ekstra kolonne til manuelt at taste et tal 1-5 i en subform i en fakturaform så rækker i fakturaen kom ud i den ønskede rækkefølge, men 1000vis af aktiver, det skal gøres mere smart.
Jeg har aktiver oplistet i en listbox i venstre side i subform samtidig vises det aktuelle aktiv til højre i subform detailjeret. Jeg forstiller mig, at man via 2 knapper på formen kan få det valgte aktiv til at skifte position i listboxen efter den rækkefølge man nu ønsker - samtidig skulle 'indtastningsrækkefølgen' opdateres, som den korrigerede rækkefølge kummer rigitg ud på rapporten.
Er der nogen, de har lavet noget tilsvarende - flytte om på rækkefølgen i en listbox vha knapper eller musen ???
Jeg har før flyttet elementer mellem listboxe.
Henrik
