Kan man se personlige oplysninger på pc via internettet
Hej.
Jeg skal sætte en pc op, som ikke må kunne spores på internettet. Vi har et distributionskoncept, der gør at installationerne normalt laves med navnet på virksomheden, så både Windows, Officeprogrammer og alt andet er registreret med virksomhedens navn. Internettet skal køre over ADSL via en Router. Er der nogen mulighed for at hjemmesideejere mv. kan komme til at kunne se de oplysninger på pc'en?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Ja der er og du kan kun beskytte 100% ved at slukke for maskinen. Du kan dog beskytte ganske meget ved at anvende ordentlig firewall teknologi (og her taler jeg IKKE om zonealarm eller en anden personlig firewall), VPN og andre sikkerhedsløsninger. Det koster at have sikre systemer, men det kan selvfølgelig lade sig gøre.
Ikke umiddelbart og især ikke hvis du har en firewall derforhindre at dine maskiner svare på andet end det de skal.
Teoretisk er det muligt for microsoft at lave noget sådant, men det vil altid kunne blokkeres af en firewall
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.