02. maj 2005 - 16:40Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Hvilken version af Red Hat
Hej
jeg har fået lyst til at prøve linux og valget er faldet på Red Hat, men hvilken udgave skal man vælge da de jo er gået væk fra version 7 version 8 og version 9 nu kalder de dem noget andet og i flere udgaver den skal bruges til alm. desktop måske som sever sener.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
nyeste & gratis => Fedora Core (jeg mener at 3 er den nyeste)
Synes godt om
Slettet bruger
02. maj 2005 - 18:30#2
Som arne v skriver, så er Red Hat gået over til kun at være rettet mod virksomheder. I stedet støtter RH Fedora-projektet, for på den måde stadig at være involveret i linux til desktop-brug. Nyeste version er Fedora Core 3 og den fylder min. 3 cd'er. Jeg vil anbefale dig at prøve blag-linux, som er Fedora Core 3 der lige har været en tur på opdragelsesanstalt og fået fjernet de værste, for ikke at sige alle, unoder. blag-linux kører således suverænt, og så fylder den kun en enkelt cd. Skulle der være et program du mangler, fordi det ikke er med på cd'en, kan det let downloades via apt/Synaptic.
Du mener ikke at Fedora Core 3 var nyeste i maj 2005??
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.