Avatar billede Slettet bruger
09. maj 2005 - 10:51 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Valg af bærbar PC

Hvilken type bærbar PC skal jeg vælge, hvis jeg ønsker en perfekt løsning til såvel forretnings- som spillebrug?
Avatar billede mr-bob Nybegynder
09. maj 2005 - 11:23 #1
det er et lidt tricky spørgsmål... Når du skriver forretningsbrug, er det så ensbetydende med at den skal være lille og handy?

Ellers vil jeg foreslå Dell Inspiron Xps Gen2, jeg har en sådan og den perfekt til både kontor aps og spil..

og så vejer den ca 1 kg mindre end andre slæbbare med bare nogenlunde tilsvarende graffikort.

Mvh Mr bob
Avatar billede Slettet bruger
09. maj 2005 - 11:50 #2
Svar?
Avatar billede mini-me Nybegynder
09. maj 2005 - 11:52 #3
Jeg ville vælge den nye ASUS v6, den er både let, pæn og støjsvag samtidig med at den har nogle vilde specifikationer.
Avatar billede huset Praktikant
09. maj 2005 - 14:40 #4
Mit råd er at du skal vente.

Flere producenter er ved at introducere nye maskiner med Sonoma.

------
Du skal bruge til til kombineret forretning/spil

Til forretnings øjemed, er det svært at vurdere hvad du skal tage, da det kommer an på hvike ting du skal arbejde med. Snakker vi spil, skal du mindste have ATI 9700

1 http://laptop4u.dk/varer.php?serie=AsusV6V

Denne er lidt dyr, men en hammer lækker maskine!
Den er bl.a. lavet på centrino 2 = Sonoma og det nye chipset Alvisio.

2 http://laptop4u.dk/varer.php?serie=AcerTravelMate8100

Ligeledes Sonoma. En lækker maskiner, der dækker dine krav + meget mere.

Acer'en har også widescreen, som er dejligt når man designer osv. Begge maskner har lang batteri tid, og Sonoma skulle hjælpe med til yderlige levetid. Dog mener jeg de har dummet sig der.

Widescreeen, PCI Express, og den højere FSB trækker levetiden noget ned. Lige p.t. er jeg mere til de "ældre" maskiner, men det er en smagssag :D

Ellers er der maskiner på vej fra Zepto

http://denmark.zepto.com/

Se maskinerne under NYHEDER i menuen til venstre.

Her er problamatikken så den sammen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester