Avatar billede punnishment Nybegynder
09. maj 2005 - 17:57 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

Hvilken AP skal jeg vælge (4 muligheder)

Jeg har fundet frem til 4 forskellige produkter til en forholdsvis lav pris (omk. 500kr). Jeg vil derfor gerne høre fra folk der har erfaringer med nogle af de nedstående produkter, om hvor gode de er og hvilken jeg skal vælge.
Jeg ligger størst vægt på en AP med en lang rækkevidde og god signalstyrke. Det er sådan at jeg skal have forbindelse fra den ene ende til den anden ende af huset, samt 2 etager. Fra den ene til den anden ene er der nok 4 murer. Jeg forventer selvfølgelig ikke fuld signal styrke, men jeg regner med en konstant forbindelse hvor lav styrke er acceptable.


1. Linksys Wireless-G Access Point WAP54G
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=18513

2. D-Link AirPlus Xtreme G+ DWL-2000AP+
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?Bedom=true&ID=44900

3. 3Com OfficeConnect Wireless 11g Travel Router
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=112405

4.ASUS WL-330g Pocket Wireless Access Point
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=117350

andre produkter i samme prisklasse er kan også tages i betragning.
Avatar billede jokkejensen Novice
09. maj 2005 - 18:00 #1
Hører tit folk omtale linksys som noget mindre fornuftigt, men jeg har nu kun godt at sige om dem, og sælger kun dem til kunder..
Avatar billede kenp Novice
09. maj 2005 - 18:01 #2
jeg vil nu også sige at WAP54G kunne være et godt bud.
Avatar billede schwarz84 Nybegynder
09. maj 2005 - 18:55 #3
Jeg har selv linksys-modellen og jeg kan kun anbefale den.
Du skal nok under alle omstændigheder ikke regne med fuld signalstyke i hele huset, det er ikke realistisk, men min linksys ligger i den bedre ende i forhold til hvad jeg har set hos andre.
Avatar billede jens_bach Nybegynder
09. maj 2005 - 22:15 #4
så længe du holder dig væk fra 3com, de har det med og stoppe med at lave nye firmware efter 1 år..

vælg en linksys den lugter lidt af cisco ;)
Avatar billede punnishment Nybegynder
10. maj 2005 - 00:21 #5
godt så bestiller jeg den, tak for hjælpen. Der er vel ingen problemer med at forbinde den med en cisco adsl modem (en af de første modeller fra World Online nu Tiscalli)
Avatar billede kenp Novice
10. maj 2005 - 10:05 #6
næææ bare det er en router du har først... eller vil jeg da anbefale at du køber en WRT54G router i stedet fro fra linksys.
Avatar billede punnishment Nybegynder
10. maj 2005 - 16:43 #7
det er en router jeg har, så jeg nøjes med AP'en. Gidder i lige at smide et svar?
Avatar billede jokkejensen Novice
10. maj 2005 - 16:58 #8
k.. :)
Avatar billede kenp Novice
10. maj 2005 - 17:00 #9
.
Avatar billede jokkejensen Novice
10. maj 2005 - 17:29 #10
Får du problemer med den "lange" afstand til den ene pc, så køb endnu en, jeg har en der står i en lejlighed et stykke herfra, som jeg deler net med.... tak for point..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester