Det er til at vise skrivehastighed. I øjeblikket har jeg lavet en userform med en textbox på. Når man er færdig trykker man på en knap der sætter teksten ind i worddokumentet. Men det ville være meget bedre, hvis man kunne gøre det direkte i word, og på den måde have glæde af løbende stavekontrol, autokorrektur og autogem.
Tak for forslaget. Det var ikke lige det jeg søgte, for jeg vil gerne løbende kunne se skrive hastigheden og fejlprocenten(backspace), men det gav mig ide til en løsning. Jeg laver en lille bitte textbox til at opfange tasttrykkene og løbende skriver jeg så bogstaverne i dokumentet. Det er selvfølgelig ikke optimalt, fordi man ikke kan flytte rundt i teksten med musen, men jeg tror det bliver godt nok. Hvis du laver et svar får du pointene.
I praksis viste det sig at ideen med at lade en textbox reagere på keydown og så sætte det rigtige bogstav ind i dokumentet var alt for langsomt/resourcekrævende. Cursoren blev væk og nogle tegn blev først indsat når sammen med næste tegn. Desuden var det ret besværlig at indsætte de rigtige bogstaver, tal og tegn.
Jeg kunne ikke få ontime funktionen til at virke. Den kom bare med det samme, i stedet for med forsinkelse, men det gav mig igen en ide. Jeg lavede en ActiveX timer i VB6 og lader den ”ringe” hvert 1/10 sek. På den måde kan jeg også holde styr på fejltast(backspace/delete), hvis man ikke når at skrive et nyt bogstav inden timeren ”ringer” igen.
Tak for hjælpen Med venlig hilsen Mads M Pedersen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.