Avatar billede thomas_nj Nybegynder
15. maj 2005 - 23:26 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Historieide til snake agtigt spil

Hej eksperter

  Jeg er ved at lave et simpelt spil. Det er efter samme princip som snake med at hver gang man spiser noget bliver man en længere.
  Som en slags udvidelse har jeg gjort så spillet nu forgår i forskellige baner, med forhindringer hvori der også ligger "powerups " såsom speed, rotate, grow etc. Disse powerups skal give spillet et form for tænkemoment, hvor man på forhånd skal planlægge sin rute for at kunne gennemføre.

  Spillet mangler dog en lille ting. En eller anden simpel historie, der kan stå som opstartsskærm. Som sådan har jeg ikke det store problem med at finde på noget jeg vil bare godt have tilføjet en forklaring på, hvorfor slangen skal spise alt maden i hver bane for at komme videre, samt hvorfor den er slanket ned til et led ved starten af hver bane.

  Sidder der en person der ude med en forfatter gemt i maven?
Avatar billede roenving Novice
16. maj 2005 - 00:16 #1
Mission: Slangen skal nå til den højeste for for eksistens.

På hvert niveau skal den for at blive reinkarneret i en højere eksistensform spise alle tilgængelige fødeemner.

Ved hver genfødsel genfødes slangen som en baby og skal derfor vokse til en tilstrækkelig styrke til at overgå til en ny eksistensform.

-- så er der lidt at vælge imellem/at tage udgangspunkt i !-)
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
16. maj 2005 - 20:29 #2
roenving >> Fik en ide ud fra det du skrev. Slangen er en orm(virus), der skal rundt på forskellige systemer og spise data. Derefter sender den sig selv videre til næste system.
Mange tak for hjælpen, gider du ikke smide et svar?
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
16. maj 2005 - 20:29 #3
Ups skulle kun være en kommentar
Avatar billede roenving Novice
16. maj 2005 - 20:32 #4
Oki '-)
Avatar billede roenving Novice
16. maj 2005 - 20:40 #5
Tak for point ;~}
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester